نمایش همه

اصلی ترین دلایل اورلود شدن کولر گازی و نحوه رفع آن

علت اورلود کولر گازی و حل مشکلات آن

اسپلیت ها یا همان کولر گازی ها جزو وسایل ضروری یک خانه هستند، تصور یک تابستان گرم و بدون اسپلیت کولر قطعا برای همه ما غیر قابل تحمل است. یکی از مهم ترین قطعاتی که در این دستگاه وجود دارد اورلود است که مانند یک سپر در مقابل بقیه ی قطعات الکتریکی کولر گازی ایستاده اند و نمیگذارند آسیب جدی و هنگفتی به وسیله شما برسد. سوخن اور لود باعث کار نکردن کولر گازی و داغ شدن سیم پیچ کمپرسور است .

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دلایل اورلود کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن به کمک شرکت وستینگهاوس آشنا کنیم با ما همراه باشید.

اورلود چیست؟

واژۀ اورلود یا به اختصار  OLP  مخفف عبارت Overload Protector است که معنی آن محافظت از اضافه بار دستگاه می‌باشد.  اورلود به یک قطعه الکتریکی گفته می شود که در بیشتر وسایل برقی وجود دارد. وظیفه این قطعه، پیشگیری از سوختن و یا آسیب رسیدن به قطعات اصلی وسیله برقی است. مثلاً اورلود کولر گازی به این ترتیب کار می کند که وقتی سیم پیچ کمپرسور داغ می‌شود، جریان دستگاه را قطع می کند و جلو داغ شدن بیش از حد سیم پیچ را می گیرد تا کل کمپرسور نسوزد. به بیان بهتر، این قطعه کار بسیار حیاتی را در کولر گازی انجام می دهد. چون سوختن موتور و یا قطعات اصلی کولر گازی خسارت های بسیار هنگفتی را  تحمل خواهد کرد.

انواع اورلود کولر گازی

معمولاً اورلود کولر گازی دو نوع است که ما آن را به طور ساده و کامل برای شما توضیح دادیم تا با آن آشنا شوید:

1. اورلود حرارتی

اورلود حرارتی نوعی قطعه در کولر گازی است که در زمان افزایش گرمای قطعات کولر ، جریان برق را قطع می کند تا قطعات گران قیمت و حساس کولر گازی مثل موتور و کمپرسور آن آسیب نبینند. به عنوان نمونه، اگر حرارت سیم پیچ کمپرسور افزایش چشمگیری پیدا کند،این قطعه با قطع جریان دستگاه باعث می شود که سیم پیچ پس از مدت کوتاهی خنک شود و دوباره راه اندازی گردد. اورلود حرارتی حاصل قرار گرفتن موازی دو ورق کاغذ فلزی از دو جنس متفاوت است که پس از گرم شدن، تغییر حالت می‌دهند و با کنتاکتی که به وجود می‌آورند، جریان برق را قطع می کنند. 

2. اورلود مغناطیسی

معمولاً اورلود مغناطیسی به شکل بوبین است و عملکرد آن به این ترتیب است که وقتی جریان ولتاژ بالا می رود، برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات اصلی دستگاه، ارتباط جریان را قطع می کند و پس از تنظیم مجدد ولتاژ، دوباره ارتباط را برقرار می‌سازد. از یک هسته مغناطیسی درست شده است که چند سیم پیچ به دور آن پیچیده شده است. 

بیشتر بخوانید:  علت گرم شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

چه زمانی اورلود کولر گازی اتفاق می افتد؟

زمانی صورت می پذیرد که کمپرسور فشار زیادی را متحمل شود. این فشار می تواند ناشی از هر عاملی باشد. به عنوان مثال، در اورلودهای حرارتی، اگر حرارت کمپرسور از یک حد معینی بالاتر برود و به آن فشار وارد شود، این قطعه عمل خواهد کرد و دستگاه را خاموش می کند. در اورلود مغناطیسی، ممکن است با افزایش ولتاژ جریان، قطعه عمل کند و خاموش شود تا زمانی که ولتاژ در بازه مناسب خود قرار بگیرد. 

در عین حال توجه داشته باشید که از نظم و زمان مشخصی برخوردار نیست و تشخیص آن که دستگاه قطعه درست عمل کرده یا نه، تنها از تخصص و مهارت افراد متخصص برمی‌آید. 

نحوه تشخیص اورلود دستگاه کولر گازی

در اینجا می خواهیم شما را با روش های تشخیص اورلود کولر گازی آشنا کنیم:

  • 1.ساده ترین روش برای تشخیص این است که پس از مدتی از روشن شدن کولر گازی، باد گرم به بیرون بدهد و یا این که هرگز روشن نشود.
  • 2. دومین روش برای تشخیص این است که کمپرسور آن را تست کنید و اگر حرارت آن خیلی بالا باشد، متوجه اورلود شدن آن بشوید.
  • 3. روش دیگر برای تشخیص، استفاده از آمپر متر است. بدین ترتیب که یکی از سیم های آمپرمتر بر روی پایه C کمپرسور قرار می گیرد و سیم دیگر بر روی یکی از پایه های دیگر کمپرسور. اگر این دو پایه با هم ارتباط داشته باشند، اورلود اتفاق نیفتاده؛ ولی اگر هیچ ارتباطی نداشته باشند، نشان دهنده درست عمل کردن است. 

مهمترین دلایل اورلود کولر گازی

اورلود کولر گازی می‌تواند بنا به یکی از دلایل زیر باشد:

  1. سوختن سیم پیچ، استارتر و قطعات الکتریکی دیگر کمپرسور
  2. شارژ بیش از حد گاز خنک کننده
  3. بروز اختلال فنی در فن، خازن و یا هر قطعه دیگری از کمپرسور کولر گازی 
  4. خراب شدن خازن کمپرسور کولر گازی
  5. افزایش فشار کندانسور و یا کثیف بودن آن 
  6. بروز هرگونه اختلال مکانیکی در کمپرسور دستگاه
  7. نوسانات ولتاژ برق ورودی به دستگاه 

نحوه برطرف کردن اورلود کولر گازی

بیشتر بخوانید:  ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی چیست؟

با سرویس دوره ای کولر گازی می توانید از بروز مشکل جلوگیری به عمل آورید.

تمامی کمپرسور، لوله ها و اتصالات آن را بررسی کنید و اگر مشکل خاصی مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

هزینه رفع اورلود کولر گازی 

هزینه رفع اورلود کولر گازی بستگی به برند و مدل آن دارد. معمولاً سرویس کار از ارائه قیمت پیش از بازدید دستگاه معذور است. چرا که علت اولور شدن کولر گازی، دارای هزینه های خاص خود است. به عنوان مثال ناشی از کثیفی دستگاه با یک سرویس کولر گازی برطرف می شود؛ ومشکل ناشی از سوختن کمپرسور دارای هزینه های بسیار بالاتری خواهد بود. 

سخن پایانی

اورلود کردن کولر گازی یک نوع هشدار دادن نسبت به وارد شدن فشار بیش از حد به دستگاه می باشد؛ که توجه و رسیدگی به آن از بروز خسارت مالی بیشتر به شما جلوگیری می کند. توصیه می‌کنیم که در زمان مواجه شدن با این مشکل، از آب ریختن بر روی آن برای خنک شدن بپرهیزید. چرا که با این کار به سوختن کامل کمپرسور کمک خواهید کرد. همیشه در زمان مشکوک بودن به سالم بودن دستگاه، موارد را خیلی سریع به نمایندگی تعمیرات کولر گازی وستینگهاوس اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *