نمایش همه

برچسب انرژی یخچال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برچسب انرژی یخچال

برچسب انرژی یخچال به چه معنی است؟ هر کدام از علائم روی آن چه معنی و مفهومی دارد؟ در هنگام خرید یخچال فریزر باید به چه مواردی بر روی برچسب انرژی آن توجه کنیم؟

سوالی که برای بسیاری از کاربران انواع مختلف مدل ها و برندهای یخچال فریزر پیش می آید این است که برچسب انرژی که روی یخچال نصب می شود به چه معنی است.

باید در جواب این کاربران گفت که روی برچسب انرژی اطلاعاتی در مورد شرکت سازنده، مدل یخچال، مقدار مصرف برق در سال، حجم مواد غذایی قابل نگهداری در یخچال، همچنین مقدار مواد غذایی قابل قرار دادن در فریزر و کلاس منطقه آب و هوایی درج شده است.

برای خرید یخچال فریزر، برچسب درج شده روی آن مانند خلاصه ای از ویژگی ها و کیفیت دستگاه است که می تواند شما را در این موضوع راهنمایی کند. در ادامه با این مقاله از نمایندگی مرکزی تعمیرات یخچال وستینگهاوس همراه باشید تا درباره این مورد بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برچسب انرژی یخچال چیست؟

همانطور که گفتیم، برچسب انرژی یخچال این روزها یکی از مهمترین موارد اطلاعاتی برای کاربر است و فرد می تواند براحتی مدل های مختلف از یخچال را بر اساس همین برچسب با یکدیگر مقایسه کند. حتما شما هم این برچسب را بر روی بسیاری از وسایل و لوازم خانگی خود دیده اید و برایتان سوال شده که رنگ های مختلف روی آن به چه معنیست.

اطلاعات درج شده بر روی این برچسب در واقع بر اساس استانداردی محلی تعیین می شود. به این معنی که استانداردها بین المللی نیست و فقط لوازم خانگی داخل ایران این برچسب را دارند.

اطلاعات درج شده بر روی برچسب انرژی یخچال

ویژگی های مهم درج شده روی این برچسب به شرح زیر است:

اطلاعات درج شده بر روی برچسب انرژی یخچال

  • روی برچسب انرژی یخچال 7 رنگ مختلف درج شده است و هر یک از این رنگ ها سطح مختلفی از انرژی را نشان می دهد.
  • سطح انرژی به معنی میزان مصرف انرژی سالانه دستگاه است. هر چه این مقدار کمتر باشد، کیفیت یخچال بالاتر و عملکرد آن بهتر و بهینه تر خواهد بود.
  • رنگ های روی برچسب با حروف انگلیسی A تا G نیز معرفی می شوند.
  • در برچسب روی یخچال فریزرهای مدل جدیدتر که از تکنولوژی مدرن بهره می برند، می توان مقادیری مانند A+ و یا A+++ را نیز مشاهده کرد.
  • رنگ سبز و یا حرف A بالاترین حد کیفیت و بهینه بودن را نشان می دهد. البته در مدل های جدیدتر که به حرف A، پلاس هم اضافه می شود، بالاترین حد را آن تعیین می کند.

سایر اطلاعات روی برچسب انرژی

برچسب انرژی یخچال شامل اطلاعات مختلفی است که مصرف کننده را در مورد عملکرد انرژی و کارایی یخچال آگاه می‌کند. این اطلاعات عموماً شامل موارد زیر است:

  • کلاس انرژی: این بخش اطلاعاتی ارائه می‌دهد که مصرف انرژی یخچال را نشان می‌دهد. این اطلاعات معمولاً با استفاده از یک سیستم رتبه‌بندی از A تا G ارائه می‌شود، که A نشان دهنده مصرف کمتر انرژی و G نشان دهنده مصرف بیشتر است.
  • مصرف سالانه انرژی: این بخش نشان می‌دهد که یخچال در طول یک سال چقدر انرژی مصرف می‌کند. این مقدار معمولاً به واحد کیلووات-ساعت (kWh) مشخص می‌شود.
  • ظرفیت یخچال: این بخش نشان‌دهنده ظرفیت کلی یخچال بر حسب حجم (مثلاً لیتر) است.
  • سایر اطلاعات: برچسب انرژی ممکن است شامل سایر اطلاعات مانند سطح صدای یخچال، میزان تولید یخ، میزان مصرف آب و سایر ویژگی‌های مربوط به عملکرد یخچال نیز باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمایی برای رفع ارور hrs در یخچال وستینگهاوس

نحوه محاسبه بازدهی یخچال

بازدهی یخچال معمولاً به عنوان نسبت بین انرژی مصرفی یخچال و انرژی حرارتی یا سرمایی که ارائه می‌دهد محاسبه می‌شود. این نسبت به صورت کلی به شکل زیر تعریف می‌شود:

بازدهی = ( “انرژی سرمایی که ارائه می دهد” * “انرژی برق مصرفی” ) / 100

برای محاسبه بازدهی یخچال، ابتدا باید مقدار انرژی سرمایی یا حرارتی که یخچال ارائه می‌دهد را محاسبه کرد. این مقدار معمولاً به واحد کیلو وات است. سپس مقدار انرژی برق مصرفی یخچال را نیز به همین واحد محاسبه می‌کنیم.

با استفاده از این دو مقدار، می‌توان بازدهی یخچال را محاسبه کرد. این بازدهی می‌تواند به عنوان یک معیار برای انتخاب یخچال‌ها با بازدهی بهتر و مصرف انرژی کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

سطح مصرف انرژی یخچال در کارخانه سازنده و در شرایط آزمایشگاهی انجام می شود و سپس این اطلاعات با استفاده از برچسب بر روی یخچال درج می شود. و نهایت این استانداردها از طرف سازمان بهره وری انرژی ایران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت محاسبه و تایید می‌شود.

تاثیر برچسب انرژی یخچال در عملکرد آن

بعد از تمام این مواردی که بیان کردیم، ممکن است برای شما هم سوال پیش بیاید که این اطلاعات درج شده بر روی برچسب انرژی یخچال چقدر می تواند برای انتخاب یا عدم انتخاب آن مدل از یخچال تاثیرگذار باشد؟

باید گفت که این مورد کاملا بستگی به این دارد که شما چه چیزی از دستگاهتان می خواهید. برخی از افراد به هیچ موضوعی به جز مقدار انرژی یخچال اهمیت نمی دهند. این افراد به راحتی می توانند با یک مقایسه ساده به کمک برچسب انرژی، دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کند.

تاثیر برچسب انرژی یخچال در عملکرد آن

اما احتمالا برای شما هم موارد دیگری اهمیت دارد که می تواند در روند خرید به شما کمک کند. برای مثال محدودیت حجم مواد غذایی داخل یخچال یا فریزر، ویژگی های ظاهری مانند رنگ یا مدل درها، اندازه یخچال و …

به همین دلیل می توان گفت که برچسب انرژی یخچال می تواند صرفا شما را در خرید کمک کند و یک کلی و تنها نمی تواند باشد.

جمع بندی

برچسب انرژی یخچال یک جدول اطلاعاتی مفید از عملکرد کلی دستگاه به شما ارائه می دهد که می تواند در خرید، کمک خوبی به شما داشته باشد. همانطور ک در بخش های قبل گفتیم، اطلاعاتی مانند محدودیت حجم مواد غذایی که می توانیم داخل یخچال بگذاریم، مصرف برق سالانه دستگاه، مدل و برند و اطلاعات دیگر بر روی برچسب درج می شود.

و البته در نهایت هم مجددا می گوییم که برای انتخاب یک دستگاه خوب توجه به سطح مصرف انرژی لازم است اما کافی نیست.

ممنون که تا انتهای این مقاله از نمایندگی تعمیر وستینگهاوس با ما همراه بودید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *