نمایش همه

بلبرینگ لباسشویی و تعویض آن

بلبرینگ لباسشویی و تعویض آن

بلبرینگ ماشین لباسشویی و تعویض آن

لباسشویی یکی از لوازم خانگی پرمصرف به حساب می‌آید که از قطعات مختلفی نیز تشکیل شده است. یکی از قطعات این ماشین شستشو، بلبرینگ نام دارد که برخی افراد آن را با نام یاتاق نیز می‌شناسند. کار یاتاقان در لباسشویی چرخش دیگ لباسشویی یا همان درام است، بنابراین هر گونه خرابی و یا آسیب‌دیدگی این قطعه می‌تواند منجر به توقف کار لباسشویی شود. خوشبختانه خراب شدن این قطعه با یک علامت آشکار همراه است و آن ایجاد سروصدای زیاد خواهد بود. پس اگر هنگام شستشوی لباس‌ها با سروصدای زیاد لباسشویی مواجه شدید و از طرفی احساس کردید که دستگاه به خوبی قبل کار نمی‌کند، حتما به عملکرد این قطعه شک کنید.

اما احتمالا سوالی که در این مواقع با آن روبرو می‌شوید این است که چرا بلبرینگ ماشین لباسشویی خراب می‌شود؟ برای افرادی که به طور مداوم و بسیار زیاد از این دستگاه استفاده می‌کنند، خرابی زودهنگام بلبرینگ اصلا تعجب‌آور نیست، به خصوص برای افرادی که بیش از توان لباسشویی آن را با لباس پر و سنگین می‌کنند. از طرف دیگر برخی از سازندگان این دستگاه به خاطر کاهش قیمت تمام شده، محصولات ارزان قیمت و اغلب بی کیفیت را روانه بازار می‌کنند، پس در این صورت همیشه خود را مسئول خرابی یاتاقان لباسشویی ندانید؛ ضمن اینکه در بسیاری از موارد با گذشت زمان این بلبرینگ‌ها هستند که کار خود را انجام داده و فرسوده می‌شوند، پس علل متعددی برای خرابی این قطعه وجود دارد. همچنین شما می‌توانید به بخش نمایندگی تعمیرات لباسشویی وستینگهاوس مراجعه فرمایید.

نشانه‌های خرابی بلبرینگ

نشانه‌های خرابی بلبرینگ

شاید لازم باشد که بدانید عمر متوسط یک بلبرینگ 10 سال است؛ این یعنی اگر قطعه زودتر از موعد خراب شود، شما باید مطمئن شوید که به شکل صحیح از لباسشویی استفاده نکرده‌اید. البته این مدت زمان همان‌طور که گفتیم برای لباسشویی‌های باکیفیت است. از طرفی اگر با نشانه‌های معیوب بودن یاتاق مواجه شدید، اما برای رفع مشکل دیر اقدام کردید، این احتمال را بدهید که دستگاه شما دچار آسیب‌دیدگی شدیدتر در سایر قطعات از جمله نیم دیگ، سبد، نظام و قطعات الکترونیکی شود.

1. سروصدای گوش خراش

اولین و واضح‌ترین نشانه خرابی یاتاقان لباسشویی سروصدای آن است. البته در همه اوقات نمی‌توان سروصدای لباسشویی را به بلبرینگ نسبت داد، اما اگر با صداهای گوش خراش و بعضا جیغ مانند از سوی دستگاه هنگام شستشو مواجه شدید و از طرفی از عمر لباسشویی شما سال‌ها می‌گذرد، می‌توانید به خرابی این قطعه شک کنید.

2. نشت آب در قسمت بلبرینگ

یکی دیگر از علائم خرابی یاتاقان، نشت آب ماشین لباسشویی به این قسمت خواهد بود؛ بنابراین اگر به خرابی این قطعه مشکوک هستید، بد نیست نشتی آب به کاسه نمد و یاتاقان را چک کنید.

3. جابه‌جایی دیگ لباسشویی و حرکت حین شستشو

از دیگر نشانه‌های خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی، حرکت زیاد بین قسمت‌های مختلف دیگ درونی و بیرونی است. برای اینکه از این نشانه مطمئن شوید، حتما دستگاه را حین کار و زمانی که خاموش است چک کنید. حرکات لق دیگ و جابجایی این قطعه یک نشانه قطعی برای خرابی بلبرینگ خواهد بود. برای تست می‌توانید زمانی که دستگاه خود را از برق کشیده‌اید با حرکت دست دیگ را به حرکت درآورید. یک راه‌حل دیگر چک کردن واشر، درب و لبه دیگ به نظر می‌رسد که در صورت ثابت نبودن و جابجایی، نشانه خوبی از خراب شدن یاتاقان است.

مقالات مرتبط:  لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی وستینگهاوس

4. لکه روغن روی لباس

یکی دیگر از علائم آشکار آسیب‌دیدگی بلبرینگ نشت گریس یا همان روغن اطراف یاتاقان است؛ بنابراین اگر پس از شستشوی لباس‌ها متوجه چنین چیزی شدید، هر چه سریع‌تر و قبل از آسیب‌دیدگی سایر قطعات نسبت به تعویض بلبرینگ اقدام کنید.

انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ

در لباسشویی دو نوع یاتاقان با نام بلبرینگ و رولبرینگ وجود دارد که کار هر دوی آن‌ها یکسان است، اما کمی از لحاظ ظاهری و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. بلبرینگ‌ها نوعی از یاتاقان هستند که عنصر و قطعه غلطان آن به شکل گرد و ساچمه مانند است. از طرفی رولبرینگ ها شکل دیگری از یاتاقان‌ها هستند که ماده و جز غلطان آن‌ها شکلی استوانه‌ای دارد. آن چیزی که باعث تفاوت این دو قطعه همکار می‌شود، میزان تحمل باری است که بر دوش آن‌ها قرار می‌گیرد. رولبرینگ ها به دلیل طراحی خاص خود تحمل بار بیشتری نسبت به بلبرینگ‌ها را دارند، این در حالی است که بلبرینگ‌ها در مواقع بالا بودن وزن بار، احتمال دارند که بشکنند.

چگونگی تعویض بلبرینگ درماشین لباسشویی

تعویض بلبرینگ درماشین لباسشویی، این مطلب را برای عزیزانی آماده کرده‌ایم که تمایل دارند خودشان بلبرینگ‌های ماشین لباسشویی را تعویض نمایند و سعی ما بر این بوده تا نوشتار این مطلب را تا سطحی بیاوریم که مطالعه آن برای تمامی کاربران به راحتی باشد. این مقاله آموزشی جامع  درباره تعویض بلبرینگ دستگاه شما عزیزان می‌باشد و برای تمامی مدل‌ها کاربرد دارد، برند‌هایی مثل سامسونگ، آاگ، زیروات، کندی، بکو، ال جی، ایندزیت، بوش، دوو، مدیا، آریستون، پاکشوما، فریجیدر و غیره.

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی می‌تواند از سخت‌ترین کار‌ها در سرویس این دستگاه باشد. برای تعمیر بلبرینگ‌ها و تعویض آن‌ها باید دستگاه به صورت کلی اوراق گردد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر شما شکی در توانایی‌تان در سرویس ماشین دارید، بهتر است با یک تکنسین متخصص تماس برقرار کنید. این کاری آسان نیست و به زمان بسیاری نیاز دارد و اگر دقت لازم را نداشته باشید ممکن است منجر به اشتباهات جبران ناپذیری بشود. در ادامه برای شما عزیزان نحوه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی را آموزش می‌دهیم.

وسایلی که برای تعویض بلبرینگ به آن نیاز دارید

در اینجا قراره به شما عزیزان وسایلی که در هنگام تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی نیازمند آن هستید را معرفی نماییم.

 • روغن
 • برس سیمی
 • انبر دست
 • جعبه بوکس
 • دو تکه چوب بزرگ
 • پیچ گوشتی تخت بزرگ و کوچک
 • پیچ گوشتی چهارسو( می‌تواند Torx هم باشد)
 • انبر قفلی
 • انبر کلاغی تنظیمی
 • کاسه نمد
 • چکش
 • تخته چوبی
 • سه نظام جدید( در صورتی که نیاز به تعویض آن باشد)
 • مایع ظرفشویی
 • قلم( می‌تواند پیچ گوشتی فولادی نیز باشد)
 • برس نایلونی زخیم( می‌تواند برنجی نیز باشد)
 • لاستیک دور درب لباسشویی( اگر نیاز به تعویض آن بود)
 • لاستیک دور محفظه دیگ

نکته: در مواقعی که قطعات لباسشویی را جدا می‌کنید، بررسی کنید که لاستیک درب دستگاه دچار ساییدگی نشده باشد. اگر شکاف یا پارگی در آن مشاهده نمودید، الزاما آن را با لاستیک نو که تهیه نمودید جایگزین نمایید.

نکته: همانگونه که پیش‌تر گفتیم، در بعضی از مدل‌ها از موتور محرک جداگانه‌ای استفاده می‌شود که با پولی‌ها به تسمه‌ای V شکل وصل می‌شود، این در حالی است که بعضی دیگر از موتور استاتور دایرکت درایو متصل به دیگ لباسشویی استفاده می‌کنند. تسمه درایو را از پولی جدا کرده و در مواردی که لازم است موتور محرک را رهاسازی کنید.

نحوه تعویض بلبرینگ معیوب

اگر از خرابی یاتاقان دستگاه خود مطمئن شدید، در صورت توانمندی، خیلی زود و قبل از فشار بیشتر به دستگاه، قطعه معیوب را با نوع جدید جایگزین کنید. در غیر این صورت از یک تعمیرکار متبحر کمک بگیرید. مراحل تعویض این قطعه شامل موارد زیر می‌شود.

1. جدا کردن دیگ شستشو

در گام اول نکات ایمنی را رعایت کنید. به این صورت که باید دستگاه را از برق بکشید و شیلنگ‌های آب سرد و گرم لباسشویی را از آن جدا کنید. سپس دیگ یا مخزن شستشو را جدا کنید. قبل از شروع به کار حتما مراحل را تک به تک یادداشت و از آن عکس بگیرید تا در انتهای کار با مشکل نصب دوباره مواجه نشوید. در مرحله دوم باید پیچ‌های پنل بالا را جدا کرده و تمامی قطعات از جمله جاپودری، قطعات الکترونیک مثل برد را از اتصالات جدا کنید. پس از آن باید با باز کردن چند پیچ صفحه ضربه‌گیر پنل را جدا سازید.

2. تعویض بلبرینگ

زمانی که تمام قطعات لباسشویی و اتصالات اضافی را جدا کردید، نوبت به تعویض بلبرینگ می‌رسد. در این مرحله لاستیک درب را جدا کرده و پیچ اتصال تسمه را نیز دربیاورید. در مرحله بعد المنت گرمایی را باز کرده و پس از آن پنل عقب را باز کرده و با چند حرکت (کشش به عقب و چرخش) آن را دربیاورید. سپس با باز کردن پیچ، آن را به بیرون بکشید. در مرحله بعد موتور و سپس لوله تخلیه را جدا سازید (به آب درون لوله تخلیه توجه کنید). در قسمت آخر به ترتیب سیم‌ها، کمک‌فنر، محفظه و دیگ شستشو رو باز و با جدا کردن تمامی پیچ‌ها و اتصالات بلبرینگ را تعویض کنید.

مقالات مرتبط: تعمیر ماشین لباسشویی وستینگهاوس که نمی چرخد

سوالات متداول

در هنگام تعمیر چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

حواستان باشد قبل از شروع کار لباسشویی آن را از برق بکشید و در موقع کار الزاما از دستکش استفاده کنید.

آیا خودمان تکی می‌توانیم از عهده کار بر بیاییم؟

قطعاتی که سنگین می‌باشند را تنهایی تکان ندهید. بهتر است در مواقعی که می‌خواهید اقدام به باز کردن و بستن دوباره قطعات سنگین نمایید از یک نفر کمک بگیرید تا فشاری به شما نیاید. قطعات سنگین مانند محفظه خارجی دیگ و وزنه های تعادل آن.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی صحبت کردیم و همچنین دلایل معیوبی بلبرینگ و راهنمای چگونگی تعمیر و یا تعویض آن را برای شما به گفتیم. امیدوارم که با خواندن این مطلب توانسته باشید مشکل خود را حل نمایید؛ اگر علاقه‌ای به مطالعه اینگونه مقالات دارید می‌توانید به بخش نمایندگی مجاز تعمیرات وستینگهاوس مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *