نمایش همه

علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی چیست؟

جرقه زدن کلکتور جاروبرقی

ممکن است تا به الان جاروبرقی شما به خاطر جرقه زدن کلکتور آسیب دیده باشد و به همین خاطر شما مجبور شده باشید تا اقدام به تعمیر دستگاهتان کنید. درصد بیشتری از کاربران نمی دانند علت جرقه زدن کلکتور جاروبرقی چیست به همین دلیل نمی توانند هنگام بروز این مشکل، آن را به راحتی برطرف کنند. از همین رو نمایندگی تعمیرات جاروبرقی وستینگهاوس قصد دارد امروز در این مقاله بیشتر درباره ی این موضوع صحبت کند تا اگر روزی در این موقعیت قرار گرفتید اطلاعات بسیار کامل و دقیقی داشته باشید و بدون نیاز به تعمیرکار و پرداخت هزینه های اضافی، خودتان عیب یابی نمایید.

علت جرقه زدن کلکتور چیست؟

در ادامه باهم به بررسی دلایل جقه زدن کلکتور جاروبرقی میپردازیم و مرحله به مرحله دلایل آن را آموزش و توضیح می دهیم:

 1. اگر پشت سر هم برای مدت زمان زیادی از جاروبرقی خود استفاده کرده باشید، به موتور فشار بیش از حدی وارد خواهد شد. به همین دلیل جریان برق در کلکتور افزایش می یابد و این موضوع باعث می شود تا کلکتور جرقه بزند.
 2. اگر نوسانات برق افزایش پیدا کند و شدت بگیرد، جریان برق درون کلکتور هم دچار نوسان خواهد شد و در نتیجه برای کلکتور مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد.
 3. گاهی اوقات به خاطر اتصالی سیم پیچی های داخلی جاروبرقی، جریان برق در کلکتور دچار نوسان شده و از همین رو این مسئله باعث بروز مشکلات و ایراد های زیادی در دستگاه خواهد شد.
 4. هنگام استفاده از جاروبرقی، زغال آن کوتاه می شود و یا به کلکتور گیر کرده و لبه هایش را بلند می کند که در نتیجه این موارد باعث جرقه زدن کلکتور می شود.
روش های جلوگیری از سوختن کلکتور

چه کار هایی را باید برای جلوگیری از جرقه زدن کلکتور انجام داد؟

نمایندگی تعمیرات وستینگهاوس به مشتریان خود مواردی را پیشنهاد میدهد که از جرقه زدن و سوختن کلکتور دستگاه آن ها جلوگیری شود، در ادامه برای شما آن ها را بیان کرده ایم.

 • در پاراگراف های بالا بیان کردیم زمانی کلکتور جرقه می زند که جریان برق درون آن دچار نوسان شود. نوسانات برق در زمان های اوج مصرف افزایش می یابد. در نتیجه در این ساعت ها به هیچ عنوان از جاروبرقی تان استفاده نکنید تا مانع جرقه زدن کلکتور شوید.
 • از دستگاه خود برای مدت طولانی آن هم پشت سر هم استفاده نکنید. زمان کار شما با دستگاهتان باید حداقل بین 15 تا 20 دقیقه باشد.
 • در صورتی که مجبور به استفاده ی بیشتر از جاروبرقی هستید باید بعد از 15 الی 20 دقیقه کار کردن با آن، خاموشش کنید. پس از 10 الی 15 دقیقه استراحت دادن به جاروبرقی دوباره آن را روشن کرده و از آن استفاده نمایید. شما با انجام این کار نه تنها باعث می شوید که طول عمر دستگاهتان بیشتر شود بلکه مانع جرقه زدن کلکتور هم می شوید.
 • شما موظف هستید که هر چند وقت یک بار سیم ها و اتصالات درون جاروبرقی را چک نمایید و مطمئن شوید که تمامی قطعه های دستگاه سالم است. اگر این کار را انجام ندهید، سیم ها و اتصالات به مرور زمان فرسوده و معیوب می شوند و این موضوع باعث بروز اتصالی در کلکتور خواهد شد و در نتیجه کلکتور جرقه خواهد زد.
 • علاوه بر سیم ها و اتصالات درون جاروبرقی باید مطمئن شوید که سیم ها و اتصالات داخل پریزی که دستگاه خود را به آن متصل می کنید هم سالم باشد.
بیشتر بخوانید:  سیم جمع کن جاروبرقی و تعمیر آن

نحوه تعمیر کلکتور

نحوه تعمیر کالکتور جاروبرقی

موتور اکثر جاروبرقی ها در مجاورت سیم جمع کن قرار گرفته که در وسط این موتور کلکتور واقع شده است. وظیفه ی کلکتور رساندن برق به تمامی قطعات جاروبرقی می باشد به طور مثال این قطعه، آرمیچر جاروبرقی را با به وجود آوردن جریان برق به حرکت در می آورد و این گونه دستگاه مکش خواهد داشت. در صورتی که کلکتور جاروبرقی شما معیوب شده است باید سریع آن را تعویض نمایید. تعویض این قطعه امکان پذیر می باشد اما این کار بسیار پیچیده، هزینه بر و دشوار است آن هم به خاطر اتصالات داخلی که دارد. از همین رو هرگاه کلکتور دستگاه شما خراب شد ما پیشنهاد می دهیم تا موتور جاروبرقی را عوض کنید.

 در بعضی از مواقع ممکن است حتی پس از تعمیر یا تعویض کلکتور جاروبرقی همچنان دستگاه خراب باشد که علت این موضوع موارد زیر می باشد:

 1. استفاده کردن از زغال های نامناسب و بد
 2. فاصله ی زیاد زغال ها با صفحه
 3. قطعی پلاتین های سیم جمع کن باعث می شود که جاروبرقی کار نکند.
 4. موتور را به صورت سری بسته باشید.
 5. جای فاز و نول را اشتباهی و جا به جا به بالشتک بسته اید در نتیجه جای آنها را عوض نمایید.
 6. بلبرینگ سر شافت را درست تنظیم نکرده اید.

سخن پایانی

عوض کردن موتور جاروبرقی برای شما به صرفه تر خواهد بود زیرا هم به آسانی می توان آن را انجام داد و هم نیازی به پرداخت پول زیادی نیست. برای انجام این کار در مرحله ی اول باید درپوش دستگاه را باز کنید. موتور دارای پوشش پلاستیکی است که باید آن را بردارید و در آخر موتور را از اتصالات داخلی جاروبرقی جدا نمایید. اگر می دانید برای انجام این کار آمادگی لازم را ندارید بهتر است از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

3 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  سلام
  عالی بود
  من موتورم سالم بود بلبرینگ عوض کردم
  موقع بستن اشتباه کردم و به پیچ گوشتی به کلکتور آسیب زدم و خط برداشت آیا با سنباده صاف میشه؟

 2. Saeed گفت:

  کلکتور جارو برقی سیاه شده و جرقه های سفید دارد . قابل تعویض اگر هست , چه حدود فی میخورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *