نمایش همه

علت جیرجیر کردن ماشین لباسشویی چیست؟ 7 علت اصلی

علت جیرجیر کردن ماشین لباسشویی چیست؟

جیرجیر کردن ماشین لباسشویی در هنگام کار و چرخش دیگ، یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است برای تمام کاربران این دستگاه حداقل یک بار پیش آمده باشد.

علل مختلفی می تواند باعث ایجاد این مورد شود که در ادامه قصد داریم در مورد دلایل اصلی آن صحبت کنیم. همچنین می توانید راه حل های هر یک از دلایل را نیز بخوانید. عدم بررسی این مشکل و حل نکردن سریع آن می تواند باعث آسیب به قطعات دیگر لباسشویی گردد.

با این مقاله از نمایندگی رسمی تعمیرات لباسشویی وستینگهاوس همراه باشید تا در مورد علل جیر جیر کردن ماشین لباسشویی صحبت کنیم.

چرا ماشین لباسشویی هنگام کار جیرجیر می کند؟

جیرجیر کردن ماشین لباسشویی و یا صداهای غیرعادی که ممکن است در حین چرخش ایجاد می کند می تواند یکی از معضلات بزرگ کاربران ماشین های لباسشویی باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روزافزون کاربران ماشین لباسشویی، کمپانی های سازنده انواع لوازم خانگی با استفاده از سیستم های جدید سعی کردند مشکلات رایج وسایل خود را تا حد امکان برطرف نمایند. برای مثال تسمه را از دیگ لباسشویی حذف کرده و با این کار باعث شدند لباسشویی هنگام کار نلرزد یا صدا ندهد.

با همه این ها ممکن است متوجه شده باشید که لباسشویی شما در حال جیرجیر کردن است و این موضوع شما را نگران کرده است.

1- وزن زیاد لباس ها دلیلی جیر جیر کردن لباسشویی

اولین دلیل اصلی که می تواند منجر به جیرجیر کردن ماشین لباسشویی شما شود، قرار دادن حجم زیادی از لباس داخل مخزن است. همانطور که می دانید ماشین های لباسشویی بر اساس عوامل مختلفی برای وزن محدودی از لباس ساخته شده اند. این محدوده وزنی هم روی بدنه لباسشویی نوشته شده است و هم می توانید با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه، اطلاعات کاملی در این باره دریافت کنید.

هرگز بیش از محدوده وزنی دستگاه، داخل آن لباس قرار ندهید. علاوه بر اینکه می تواند باعث ایجاد صداهای غیر عادی مانند جیرجیر کردن شود، ممکن است به قطعات داخلی نیز ضربه وارد کند.

2- تراز نبودن لباسشویی

تراز نبودن ماشین لباسشویی نیز می‌تواند باعث ایجاد صدای جیرجیر در آن شود؛ زیرا وزن نامتوازن ماشین می‌تواند باعث حرکت نامتوازن دستگاه شود و این حرکت می‌تواند باعث برخورد بخش‌های داخلی ماشین با یکدیگر شده که منجر به ایجاد صدای جیرجیر می‌شود.

همچنین تراز نبودن ماشین می‌تواند باعث فشار غیر عادی بر روی قطعات داخلی شود که نیز می‌تواند باعث ایجاد صدای جیرجیر شود. بهتر است در صورت بروز این مشکل، ماشین لباسشویی را تعمیر کرده و مجددا آن را تراز نمایید. از وسیله های تراز برای انجام هر چه سریعتر این روند کمک بگیرید.

چرا ماشین لباسشویی هنگام کار جیرجیر می کند؟

3- خرابی بلبرینگ لباسشویی

سومین دلیل برای جیرجیر کردن ماشین لباسشویی، خرابی بلبرینگ دستگاه است.

بلبرینگ قطعه ایست که باعث می شود دیگ لباسشویی بهتر بچرخد. این قطعه بنابر دلایلی مثل فشار زیاد در طول استفاده از دستگاه، عمر بالای لباسشویی، ضربه خوردن و … خراب شود. خرابی بلبرینگ در نهایت می تواند عاملی برای ایجاد صدای جیرجیر در لباسشویی گردد.

به دلیل اهمیت این قطعه و نیز تخصصی بودن روند تعمیر بهتر است برای رفع مشکل با تعمیرکار تماس بگیرید. همچنین می توانید برای دانستن تمام نکات مربوط به نگهداری ماشین لباسشویی، مقاله های ما را مطالعه کنید.

4- خرابی پمپ تخلیه

دلیل چهارم که می تواند منجر به جیرجیر کردن ماشین لباسشویی گردد، خرابی پمپ تخلیه است.

پمپ تخلیه در لباسشویی وظیفه خالی کردن و انتقال آب موجود در مخزن بعد از اتمام روند شستشو به فاضلاب است. این پمپ شامل پروانه ایست که می تواند به دلیل گیر کردن شی یا ضربه یا هر عامل دیگری ضربه دیده یا بشکند. در این حالت ممکن است در طول روند کار ماشین لباسشویی صدای جیرجیر بشنوید که خوشایند هم نباشد. علائم خرابی پمپ تخلیه می تواند صداهای غیرعادی، آبکشی نادرست، نمایش ارور روی صفحه نمایش، تمیز نشدن لباس ها و … باشد.

در صورتی که پمپ تخلیه خراب باشد، می تواند روی عملکرد قطعات دیگر نیز تاثیر بدی بگذارد؛ بنابراین اگر مشکل از این قطعه است، در سریعترین زمان ممکن آن را بررسی و تعمیر کنید.

5- خرابی کمک فنر عاملی برای جیرجیر کردن لباسشویی

کمک فنر یک قطعه کوچک اما حیاتی برای کارکرد صحیح ماشین لباسشویی می باشد. معیوب شدن کمک فنر می تواند منجر به صدای جیرجیر لباسشویی شود.

کمک فنر برای اتصال دیگ به مخزن و در نتیجه چرخش آن تعبیه شده است. برای دسترسی به این قطعه کوچک و مهم، باید پنل جلو و عقب دستگاه را باز کرده تا بتوانید کمک فنر را در پایین دستگاه ببینید. در این زمان بهتر است فنرها را نیز بررسی کرده و از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید.

6- وجود اشکال در تسمه ماشین لباسشویی

وجود اشکال در تسمه ماشین لباسشویی می‌تواند باعث جیرجیر کردن ماشین لباسشویی شود؛ زیرا تسمه‌های ماشین لباسشویی برای انتقال حرکت از موتور به بخش‌های دیگر ماشین استفاده می‌شوند. اگر تسمه‌ها خراب یا کشیده شده باشند، ممکن است به قطعات دیگر برخورد کرده و یا به صورت نامتوازن حرکت کنند. این موارد می‌توانند باعث ایجاد صدای جیرجیر در ماشین لباسشویی شوند. برای رفع این مشکل، بهتر است تسمه‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کرد.

چرا ماشین لباسشویی هنگام کار جیرجیر می کند؟-2

7- جیرجیر کردن لباسشویی به دلیل گیر کردن شی در لاستیک دور درب

اگر یک شیء در لاستیک دور درب ماشین لباسشویی گیر کرده باشد، ممکن است باعث ایجاد صدای جیرجیر در هنگام کار کردن لباسشویی شود. این مشکل معمولاً در مدل‌های قدیمی‌تر ماشین‌های لباسشویی رخ می‌دهد که دارای لاستیک‌های دور درب با سطوح ناهموار هستند. شیء گیر کرده در این لاستیک‌ها می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک و صدای جیرجیر شود.

برای رفع این مشکل، ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کرده و سپس شیء موجود در لاستیک دور درب را با دقت خارج کنید. در صورتی که این مشکل مجددا تکرار شود، ممکن است نیاز به تعویض لاستیک دور درب یا تعمیرات بیشتری داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد موارد اصلی و مهم ایجاد مشکل جیرجیر کردن ماشین لباسشویی صحبت کنیم. همانطور که گفتیم، موارد مختلفی می تواند باعث بروز این مورد گردد. برای بررسی بهتر و رفع سریعتر این موضوع بهتر است با نمایندگی تعمیرات لباسشویی وستینگهاوس تماس گرفته تا کارشناسان و تعمیرکاران مجرب  متخصص مجموعه بتوانند شما را در رفع مشکل یاری رسانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده درست تر از ماشین لباسشویی بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را به طور کامل مطالعه بفرمایید.

ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید؛ امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *