نمایش همه

سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی

سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی امروزی دارای سنسورهای متعددی هستند که از جمله آنها می‌توان به سنسور تشخیص دما، سنسور تشخیص سطح آب، سنسور تشخیص بار (یا وزن لباس‌های داخل ماشین لباسشویی)، سنسور نشتی آب از مخزن ماشین لباسشویی، سنسور تاکوژنراتور برای تشخیص سرعت موتور لباسشویی و هماهنگی آن با چرخش دیگ ماشین لباسشویی اشاره کرد. سنسورهای ماشین‌های لباسشویی به مرور زمان و در روند پیشرفت و تکاملی که طی کرده‌اند، به ماشین‌های لباسشویی اضافه شده‌اند؛ که یکی از جدیدترین سنسورهایی که در ماشین‌های لباسشویی امروزی شاهد آن هستیم، همین سنسور کثیفی آب مخزن ماشین لباسشویی است.

در این مقاله قصد داریم شما را با سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی آشنا کنیم. چون بسیاری از اپراتورها هنوز از وجود چنین ابزاری در ماشین لباسشویی خود آگاه نیستند.

سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی چیست؟

سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی، کار پایش کیفی آب داخل دیگ ماشین لباسشویی را بر عهده دارد و از یک نقش تعیین کننده در تمیزی لباس‌ها برخوردار است. در واقع این قطعه به ماشین لباسشویی فرمان می‌دهد تا لباس‌ها را چند بار در سیکل شستشو قرار دهد تا به تمیزی مورد نظر برسد (البته حداکثر تا سه بار شستشو)

شگفت است به این نکته هم اشاره کنیم که سنسور کثیفی آب لباسشویی گذشته از پرداختن به موضوع کیفیت شستشوی لباس، به بهینه‌سازی مصرف برق و آب نیز کمک می‌کند.

عملکرد سنسور کثیفی آب لباسشویی

سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی به صورت یک برد یو شکل (U) است که یک شاخه از آن به صورت فرستنده پرتو مادون قرمز و دیگری فرستنده پرتو مادون قرمز می‌باشد. در زمان شستشو، این سنسور فعال می‌شود و پرتو مادون قرمز از شاخه فرستنده به شاخه گیرنده ارسال می‌گردد. میزان شدت پرتو دریافتی در شاخه فرستنده، ارتباط مستقیم با میزان کثیفی آب مخزن ماشین لباسشویی دارد. بدین ترتیب که هر چه آب کثیف‌تر باشد، شدت پرتو دریافتی کاهش پیدا می‌کند و سنسور به صورت آهسته‌تر می‌چرخد. در این صورت تعداد دفعات چرخش سنسور به برد دستگاه گزارش می‌شود و برد با پردازش این اطلاعات تشخیص می‌دهد که هنوز تا زمان رسیدن به آب تمیز باید چند چرخه دیگر انجام شود. این بازخوردگیری تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که آب داخل مخزن لباسشویی تمیزتر و میزان چرخش سنسور به میزان از پیش تعریف شده برای آن برسد. با تمیز شدن آب داخل مخزن، مراحل شستشو و آبکشی نیز متوقف می‌شود و دستگاه وارد فاز خشک کردن می‌گردد.

به این نکته هم توجه داشته باشید که سنسور کثیفی آب لباسشویی تنها زمانی فعال می‌شود که شستشوی اتومات را انتخاب کرده باشید و اگر برنامه دیگری را انتخاب کرده باشید، سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی همچنان غیر فعال خواهد بود. در نتیجه لباس‌ها حتی با وجود کثیف بودن، به مدت طولانی‌تری شسته نمی‌شوند.

عملکرد سنسور کثیفی آب لباسشویی

مقالات مرتبط: چطور لباس سفید و مشکی را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

 نکاتی که در مورد سنسور کثیفی آب لباسشویی نمی‌دانستید

  • ماشین‌های لباسشویی امروزی هیچ کد خطا یا اروری برای تشخیص کثیفی آب مخزن ندارند. در واقع اپراتور خبر ندارد که آیا آب داخل مخزن ماشین لباسشویی که در حال آبکشی لباس‌های او است، از پاکیزگی لازم برخوردار هست یا نه.
  • سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی، در نهایت منجر به یک شستشوی با کیفیت و بدون نقص می‌شود.
  • سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی اگر کثیف بودن بیش از حد آب مخزن لباسشویی را تشخیص دهد، تا سه بار شستشو می‌دهد. در واقع سنسور با فرمان دادن به برد مرکزی ماشین لباسشویی، روند شستشو را تا جایی ادامه می‌دهد که حتی لکه‌های سخت لباس‌ها نیز پاکیزه شوند.
  • تا زمانی که میزان تمیزی آب به مقدار قابل قبولی نرسیده باشد، سنسور فرمان توقف شستشو و آغاز مرحله آبکشی را صادر نخواهد کرد.
  • نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که سنسور کثیفی آب مخزن ماشین لباسشویی تنها زمانی فعال است که شما شستشوی اتومات را انتخاب کرده باشید؛ در غیر این صورت این سنسور فعال نخواهد بود.

 نکاتی که در مورد سنسور کثیفی آب لباسشویی نمی‌دانستید

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی پرداختیم. سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی یکی از جدیدترین آپشن‌هایی است که در ماشین‌های لباسشویی امروزی شاهد آن هستیم. همان طور که در متن مقاله هم اشاره شد، سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی، به صورت یک قطعه U – شکل است که یک شاخه آن اقدام به گسیل پرتو مادون قرمز و شاخه دیگر اقدام به دریافت پرتو مادون قرمز می‌کند. هر چقدر ناخالصی یا همان کثیفی آب مخزن ماشین لباسشویی بیشتر باشد، شدت پرتو دریافتی کاهش پیدا می‌کند.

در این مقاله به این موضوع نیز پرداختیم که چون سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی هیچ گونه ارور یا کد خطایی ندارد، لذا سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی می‌تواند تأثیر بسیار چشمگیری بر ارائه لباس‌های تمیز و بدون لکه داشته باشد. چون سنسور کثیفی آب ماشین لباسشویی روند آبکشی را (البته حداکثر تا سه بار) و تا جایی ادامه می‌دهد که تمامی لکه‌های سخت از روی پارچه‌ها برطرف شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *