نمایش همه

علت عرق کردن داخل یخچال چیست؟

علت عرق کردن داخل یخچال چیست؟

علت عرق کردن داخل یخچال چیست؟ چرا گاهی اوقات داخل محفظه یخچال یا فریزر عرق می کند یا شبنم می زند؟ آیا عرق کردن و وجود قطرات آب روی قفسه های دستگاه یا مواد غذایی نشانه ای برای خراب شدن یخچال فریزر است؟

این مورد یکی از ده ها مشکلی است که کاربران تمام یخچال فریزرها ممکن است حداقل یک بار به آن بربخورند و باعث نگرانی آنها شود. عرق کردن داخل یخچال به دلیل زیاد شدن مقدار رطوبت داخل محفظه دستگاه اتفاق بیفتد و در صورت برطرف نشدن می تواند باعث خرابی قطعات داخلی گردد.

در این مقاله از تعمیر یخچال وستینگهاوس می خواهیم در این مورد به طور مفصل صحبت کنیم. پس اگر شما هم با چنین موردی روبرو شده اید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا داخل یخچال یا فریزر عرق می کند؟

همانطور که گفتیم، ممکن است داخل یخچال شما هم عرق کرده باشد و به دنبال دلیلی برای بروز این مشکل می گردید. گاهی اوقات درب یخچال را باز می کنید و متوجه می شوید که قطرات کوچک آب در سطح رویی و زیر قفسه های یخچال فریزر، روی مواد غذایی، دیواره عقبی دستگاه و بخش های مختلف دیگر بوجود آمده است. این به این معنی است که درصد رطوبت داخل محفظه یخچال فریزر شما زیاد شده و در صورتی که برطرف نشود، ممکن است به قطعات مختلف دستگاه آسیب وارد کند.

این مورد را اینگونه نیز می توان بیان کرد؛ زمانی که هوای گرم خارجی با دمای سرد داخل یخچال برخورد می کند، قطرات شبنم داخل بدنه ایجاد می شود. به دلایل مختلفی از جمله استفاده نادرست تا خرابی هز یک از قطعات داخلی یخچال می تواند عاملی برای ایجاد این مورد گردد.

در ادامه می خواهیم دلایل مختلف این مشکل را بررسی کنیم.

1- کامل بسته نشدن درب یخچال یا خرابی قطعات مربوط به درب

مورد اول که می تواند باعث ایجاد قطرات آب و عرق کردن محفظه داخلی یخچال فریزر گردد، این است که درب یخچال به طور کامل بسته نمی شود. موارد مختلفی باعث بسته نشدن درب شود. اگر درب یخچال به درستی تنظیم نشده باشد، اگر قفل درب یخچال خراب شده باشد، در صورت مانع شدن اشیاء داخل یخچال به درب، خرابی لاستیک دور درب، خراب شدن آهنربای دور درب، معیوب شدن لولاها و در نهایت تراز نبودن یخچال فریزر می تواند باعث شود که در دستگاه بسته نشود. برای تست آهنربا و لاستیک دور در می توانید یک کاغذ را بین چارچوب و درب قرار دهید و سپس درب را ببندید. اگر کاغذ به راحتی از لای در کشیده و خارج شد، لاستیک یا آهنربای در یخچال خراب شده است.

در چنین مواقعی علاوه بر تحمیل فشار زیاد به کمپرسور، ممکن است داخل یخچال عرق کند. برای رفع این مورد بهتر است تمام قطعات مربوط به بسته شدن درب یخچال فریزر را بررسی کرده و از تراز بودن دستگاه نیز اطمینان حاصل کنید.

کامل بسته نشدن درب یخچال یا خرابی قطعات مربوط به درب علت عرق کردن داخل یخچال

2- انسداد لوله تخلیه، علت عرق کردن داخل یخچال

دومین دلیل عرق کردن  ایجاد شبنم داخل یخچال می تواند انسداد لوله تخلیه باشد. اما اصلا لوله تخلیه چیست؟ در یخچال فریزرهایی با سیستم NoFrost لوله ای تعبیه شده که به آن درین می گویند. لوله درین رطوبت داخل یخچال را به کاسه روی کمپرسور انتقال می ده. این آب اضافی روی کاسه با گرمای ایجاد شده توسط کمپرسور، تبخیر می شود.

حال اگر لوله تخلیه نتواند آب یخچال را خارج کند، رطوبت داخل محفظه زیاد شده و در نتیجه داخل یخچال عرق می کند.

در صورتی که برای پیدا کردن لوله درین یا تخلیه نیاز به کمک داشتید، می توانید با شماره تماس 22225007-021 مرتبط شوید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه یاری دهند.

3- باز و بسته کردن زیاد درب یخچال

مورد سوم که می تواند یکی از دلایل احتمالی برای عرق کردن داخل یخچال باشد، باز و بسته کردن زیاد درب یخچال است. این مورد می تواند مشکلات زیادی را برای شما بوجود آورد که عرق کردن و شبنم بستن یکی از آن هاست.

زمانی که درب یخچال به طور مکرر باز و بسته شود، یخچال قادر به نگه داشتن سطح رطوبت داخل محفظه به یک حد استاندارد نمی باشد؛ وقتی گرمای خارجی داخل محفظه می شود، این حد استاندارد را به هم زده و در نتیجه قسمت های مختلف یخچال عرق می کند.

سعی کنید در طول روز تعداد باز و بسته شدن درب یخچال را به حداقل برسانید. با این کار می توانید علاوه بر رفع مشکل شبنم داخل یخچال، از کار کردن زیاد کمپرسور و قطعات دیگر، جلوگیری کرده و در نهایت می توانید عمر مفید یخچال فریزر خود را زیاد کنید.

پس زمانی که مشاهده کردید داخل محفظه قطرات آب هست و به دنبال علت عرق کردن داخل یخچال بودید، این مورد را نیز باید بررسی کنید.

باز و بسته کردن زیاد درب یخچال علت عرق کردن داخل یخچال

4- تنظیم نادرست دمای یخچال

و اما مورد آخری که قصد داریم ارتباط بین آن و علت عرق کردن یخچال را بررسی کنیم، تنظیم نادرست دمای یخچال است. تنظیم دمای یخچال یکی از مهمترین مواردی است که شما به عنوان کاربر باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. در این حوزه مقالات بسیار زیادی موجود است و همچنین دفترچه راهنمای یخچالتان نیز می تواند کمک خوبی برای راهنمایی شما باشد.

دمای محفظه داخلی یخچال نباید خیلی سرد و یا خیلی گرم باشد؛ در واقع تنظیم صحیح دمای یخچال به عوامل مختلفی مانند فصلی که در آن هستیم، مدل و سن یخچال فریزر شما، دمای محیط در محل سکونتتان و … بستگی خواهد داشت.

در هر صورت دمای یخچال باید متعادل بوده و از 0 تا 5 درجه سانتیگراد نیز متغیر است. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد راهنمای کامل تنظیم دمای یخچال در تابستان و زمستان می توانید از مقاله های قبلی نمایندگی تعمیرات وستینگهاوس بهره ببرید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد مهمترین عوامل تاثیرگذار در ایجاد شبنم و علت عرق کردن داخل یخچال صحبت کنیم. همانطور که در قسمت های قبل هم ذکر کردیم، عوامل بسیار زیادی می تواند باعث ایجاد این مورد گردد که می توان هر کدام را براحتی بررسی و برطرف کرد. پس نگران نباشید.

تنها نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، این مورد خواهد بود که در صورت مشاهده عرق کردن داخل یخچال، هر چه سریعتر مورد رابررسی و در پس حل آن باشید.

اگر در این موضوع یا موارد دیگر برای شما سوالی پیش آمده است، می توانید در بخش نظرات کاربرا با تیم ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان در اسرع وقت به آن رسیدگی نمایند.

سوالات متداول

آیا خراب بودن کمپرسور نیز می تواند علت عرق کردن داخل یخچال باشد؟

بله! ممکن است خراب کمپرسور علت عرق کردن داخل یخچال باشد. برای اینکه نمی تواند مقدار مناسبی از گاز را به لوله های یخچال پمپ کند و سرما کاهش می یابد.

قرار دادن مواد غذایی گرم چه تاثیری در عرق کردن داخل یخچال دارد؟

قرار دادن مواد غذایی گرم باعث کارکرد بیشتر کمپرسور شده و می تواند مقدار رطوبت داخل محفظه را افزایش دهد و در نتیجه این مورد می تواند باعث ایجاد شبنم داخل دستگاه گردد.

برای استفاده از خدمات تعمیر و بررسی تخصصی یخچال فریزر خود با چه شماره ای تماس بگیریم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 22225007-021 تماس گرفته و برای رفع مشکل عرق کردن داخل یخچال با کارشناسان مجموعه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *