نمایش همه

لاستیک یا نوار دور درب یخچال و تعویض آن

لاستیک دور درب یخچال

لاستیک یا نوار دور درب یخچال یکی از مهم ترین اجزای یخچال می باشد که ورود و خروج هوای گرم و سرد را به دستگاه کنترل می کند و با انجام این کار باعث سالم ماندن و فاسد نشدن مواد غذایی می شود. نوار دور درب یخچال بر روی عملکرد دستگاه تاثیر بسیار زیادی می گذارد به خاطر اینکه اگر این قطعه دچار مشکل شود، کمپرسور برای تامین دمای خنک داخل یخچال مجبور است تا برای مدت زمان بیشتری کار کند. از همین رو میزان استهلاک افزایش خواهد یافت و احتمال فاسد شدن مواد غذایی وجود خواهد داشت. امروز در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره ی نوارلاستیک دور درب یخچال و تعویض آن توضیح دهیم تا اطلاعات مورد نیاز را داشته باشید و اگر مشکلی برایتان رخ داد در اسرع وقت آن را برطرف کنید. در نتیجه تا انتهای مقاله همراه نمایندگی تعمیر یخچال وستینگهاوس باشید.

انواع لاستیک دور درب یخچال

سازندگان یخچال، نوار درب یخچال را به دو حالت بر روی دستگاه نصب می کنند. در حالت اول که بیشتر رایج است، نوار با استفاده از پیچ به بدنه محکم می شود و در حالت دوم آن را بدون پیج و به صورت پرسی و یا چسب شده به بدنه متصل می کنند. نوار دور درب در ابعاد های گوناگونی مانند 70، 90، 120، 140 و 160 سانتی متر ساخته و طراحی شده است، به همین دلیل اگر قصد خرید یک قطعه ی جدید را دارید باید با توجه به مدل دستگاه خود یک نوار مناسب با طول و پهنای مناسب تهیه نمایید.

انواع لاستیک دور در ب یخچال

چگونه تشخیص دهیم که لاستیک دور درب یخچال معیوب شده است؟

در پاراگراف های بالا بیان کردیم که با معیوب شدن لاستیک دور درب یخچال، میزان استهلاک افزایش خواهد یافت و عملکرد دستگاه دچار مشکل خواهد شد. از همین رو در این قسمت از مقاله قصد داریم راه هایی را برای تشخیص خراب بودن نوار دور درب بیان کنیم تا خیلی سریع متوجه شوید که این قطعه خراب شده است، این گونه در اسرع وقت مشکل را برطرف می کنید و با این کار از بروز مشکلات جدی تر و بزرگ تر برای یخچال جلوگیری خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:  بررسی علل یخ زدن غذا در یخچال ساید بای ساید وستینگهاوس

1-کار کردن بی وقفه کمپرسور

گاهی اوقات شاید متوجه شده اید که کمپرسور بیش از حد نرمال و پی در پی در حال کار کردن می باشد. بیان کردیم که لاستیک دور درب یخچال موظف است تا ورود و خروج هوای سرد و گرم به داخل دستگاه را کنترل کند. در نتیجه اگر این قطعه آسیب ببیند هوای سرد داخل یخچال به بیرون می رود و هوای گرم محیط اطراف به داخل درز می کند. در این موقعیت کمپرسور مجبور است که بی وقفه و بیش از حد استاندارد کار کند. در نهایت اگر این مشکل برای شما رخ داد مطمئن باشید که نوار لاستیک دور درب یخچال معیوب می باشد.

2-آزمایش با کاغذ

اگر نوار دور درب یخچال دچار مشکلاتی مانند پارگی، ترک های عمیق، کندگی و شل شدن شده باشد، درب یخچال به هیچ عنوان به طور کامل بسته نخواهد شد. برای اینکه از این مسئله مطمئن شوید نیاز به یک اسکناس یا یک تیکه کاغذ دارید تا یکی از آنها را بین درب و لاستیک بگذارید و سپس درب یخچال را ببندید. در آخر باید تلاش کنید تا اسکناس یا کاغذ را به بیرون بیاورید. اگر به راحتی توانستید این کار را انجام دهید باید در اسرع وقت اقدام به تعویض لاستیک دور درب کنید، در غیر این صورت یعنی این قطعه سالم می باشد.

مراحل تعویض لاستیک دور درب یخچال

مراحل و فیلم تعویض و تعمیر نوار دور درب یخچال

با مطالعه ی مطالب بالا قطعا می دانید که در چه موقعیت هایی لاستیک دور درب یخچالتان معیوب شده است. در نهایت اگر هر یک از مشکلات بالا برایتان پیش آمد باید در اسرع وقت اقدام به تعویض نوار دور درب کنید تا از بروز هر گونه مشکل جدی تر و بزرگ تر برای دستگاهتان جلوگیری نمایید. در ادامه قصد داریم مراحل تعویض و تعمیر این قطعه را برایتان بیان کنیم تا اطلاعات مورد نیاز را بدست آورید.

1-پیچ های درب را باز کنید.

بیان کردیم که نوار دور درب توسط پیچ به بدنه وصل می شود در نتیجه باید ابتدا پیچ ها را باز کنید. برای دسترسی به آنها باید لاستیک را به سمت بالا بکشید. سپس پیچ ها را با کمک پیچ گوشتی چارسو تا حدی شکل کنید که از جای خود خارج نشوند و به بیرون نیایند.

2-لاستیک یا نوار دور درب را بکنید.

بعد از انجام مرحله ی بالا بهتر است ابتدا دو شاخه ی یخچال را از پریز برق بیرون بیاورید تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم دچار برق گرفتگی نشوید. با شل کردن پیچ ها قادر به کندن نوار خواهید بود اما به یاد داشته باشید که برای انجام این کار از فشار یا زور زیاد استفاده نکنید زیرا لاستیک پاره خواهد شد. اگر مایع چسبنده ای مانند شربت به پشت نوار نفوذ کرده و باعث ایجاد چسبندگی شده است، می توانید با استفاده از مواد شوینده و آب ولرم آن را از بین ببرید.

3-لاستیک را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید:  علت نوسان دما یخچال وستینگهاوس و نحوه رفع آن

بعد از اینکه نوار را کندید باید آن را با دقت بررسی نمایید تا اگر دچار مشکلات خاصی مانند پارگی یا ترک های عمیق شده بود، آن را تعویض کنید و قطعه جدیدی بخرید. در صورتی که نوار آسیب ندیده بود تنها کافی است که آن را تمیز کنید. با استفاده از آب ولرم و صابون تمام چربی ها و کثیفی ها از بین خواهند رفت. در آخر می توانید با کمک یک حوله، لاستیک را به طور کامل خشک نمایید.

4-نوار را دوباره نصب کنید.

بعد از پایان مراحل شست و شو حتما به نوار کمی وازلین یا گریس بزنید، با این کار از ترک خوردن این قطعه جلوگیری خواهید کرد. در آخر لاستیک را دوباره نصب کنید. حواستان باشد که پیچ ها بیش از حد سفت نشوند زیرا این گونه به نوار آسیب وارد خواهد شد.

نصب نوار دور درب

سخن پایانی

امروز در این مقاله درباره ی نوار دور درب یخچال و تعویض آن به طور کامل توضیح دادیم. در صورتی که دانش فنی مورد نیاز را ندارید خودتان به تنهایی اقدام به تعویض این قطعه نکنید و از تعمیر کاران مجرب نمایندگی تعمیرات وستینگهاوس کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که مراحل تعویض لاستیک های پرسی و بدون پیچ همانند مطالبی است که در بالا بیان کردیم با این تفاوت که باید آن را با چسب به بدنه نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *