نمایش همه

مهم ترین دلیل یکسره کار کردن یخچال فریزر و راه حل آن

یکسره کار کردن یخچال

این روز ها در هر خانه ای حداقل یک یخچال وجود دارد و همانطور که در جریان هستید، یک وسیله پر کاربردی برای خانه و آشپزخانه می باشد بنابراین باید برای مراقبت و نگهداری از آن بسیار کوشا باشید. به دلیل این که این وسیله برقی دائما در حال کار کردن است، با مشکلات بسیاری رو به رو می شود که برخی از آن ها را شرکت وستینگهاوس در مقاله های پیشین برایتان بیان کردیم اما در این محتوا قصد داریم تا به شما درباره علت یکسره کار کردن یخچال توضیحات جامع و کاملی بدهیم و این موضوع مسئله عامی در میان همگان است. در ادامه به نتیجه گیری های فاخری دست پیدا می کنید که مانع آسیب دیدن دستگاهتان می شود یا این که از آسیب های احتمالی می کاهد.

دلیل یکسره کار کردن یخچال

 یکی از مهمترین وسایل خانگی یخچال می‌باشد و خرابی آن می‌تواند مشکل‌زا باشد. همچنین باعث می‌شود که هزینه‌هایی گزاف پرداخت نمایید، به دلیل اینکه ساده ترین تعمیرات این یخچال نیز گران تمام می‌شود. در همین حال، تشخیص اینکه دستگاه شما خراب است کار راحتی است، به این دلیل که هرگونه خرابی در یخچال باعث صدور سیگنال خاصی می‌شود. در ادامه چند مورد را برای شما ذکر می‌کنیم.

اما پرسشی که پیش می‌آید این است که چه فاکتور‌هایی سبب می‌شوند یخچال از کار بایستد یا علت یکسره کار کردن یخچال فریزر چه می‌تواند باشد؟ یخچال فریرز‌ها اجزای مختلفی دارند. مثل: کلیدهای اضافه بار و فن، ترموستات، تایمر که عملکرد آن‌ها تسهیل خنک سازی بوده و اطمینان از اینکه دستگاه کارکرد درستی دارد. این قطعات در کنار یکدیگر روند روشن شدن و خنک سازی یخچال را میسر می کنند، به همین علت شما مشاهده می‌نمایید که دستگاه‌تان در چه زمانی خاموش و روشن می‌شود. در صورتی که قطعات به درستی کار خود را انجام ندهند در بعضی مواقع شاهد یکسره کار کردن یخچال و خاموش نشدن آن خواهید بود که نیازمند سرویس می‌باشد.

بیشتر بخوانید:  بررسی علل یخ زدن غذا در یخچال ساید بای ساید وستینگهاوس

1- یخچال در مکان مناسبی قرار نگیرد

مهمترین علت یکسره کار کردن یخچال فریزر این است که آن در مکان مناسبی قرار نگرفته است. پیشنهاد ما این است که دستگاه را با فاصله‌ای از وسایلی که از خود گرما ساطع می‌کنند مثل آبگرمکن و اجاق گاز قرار دهید. این نکته هم حائز اهمیت است که یخچال نباید روبری آفتاب قرار بگیرد. این شرایط سبب می‌شود که دستگاه برای خنک نگه داشتن خود به صورت مداوم کار کند؛ مخصوصا در فصولی که گرما بیش‌تر است. همچنین دقت داشته باشید که یخچال فاصله‌ای مناسب با دیوار داشته باشد تا در عملکرد کمپرسور تداخلی ایجاد ننماید.

2- خرابی موتور(کمپرسور)

علت بعدی خرابی موتور یخچال است. در واقعیت ساختار یخچال‌ فریزر‌های خانگی پیچیده هستند و دارای قطعه‌ها و واحد‌های فنی بسیاری می‌باشند. یکی از این قطعات کمپرسور است که وظیفه گردش هوا در درون دستگاه و خنکی آن را بر عهده دارد. پس به همین دلیل، یک از دلایلی که این که دستگاه در بیشتر مواقع خاموش و روشن می‌شود، و همچنین عملکرد صحیح آن همان کمپرسور است. از عللی که موتور یخچال عملکردی مناسب را ارائه نمی‌دهد خرابی در سیم پیچی آن است. علت دیگر آن خرابی خود کمپرسور است. بهتر این است که در این زمان از یک متخصص کمک بخواهید.

3- کم بودن گاز یخچال

علت دیگر یکسره کار کردن دستگاه کمبود در گاز یخچال است. این گاز شیمیایی بوده که دارای نقطه تبخیر کمی است و تراکم آن در خنک  سازی هوای اطراف می‌باشد. تحت فرآیند‌هایی مانند میعان و تکرار تبخیر قرار می‌گیرد و باعث خارج شدن گرمای آن می‌شود و دمای داخلی یخچال سرد می‌شود.

4- خرابی یا ایراد در تایمر دیفراست

وظیفه اصلی این تایمر، فعال کردن دیفراست یا برفک زدایی در یخچال است. در یخچال‌های مدرن از مدار‌هایی با حالت جامد برای کنترل در چرخه یخ زدایی استفاده می کنند، ولی در یخچال‌هایی که قدیمی هستند، نقش این تایمر کنترل برنامه یخ زدایی می‌باشد. تایمر یک ساعت موتور محور است که عمل یخ زدایی و خنک سازی را انجام می‌دهد. گر این چرخه دچار اشکال شود، ما شاهد این خواهیم بود که یخچال به صورت مداوم کار خواهد کرد. از موارد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، خرابی المنت این تایمر می‌باشد. اگر این المنت کار خود را انجام ندهد، چرخه یخ زدایی شکسته شده و باعث جمع شدن برفک در یخچال می‌شود. در این حالت کمپرسور باید یکسره کار کند تا قادر باشد سرمای آن را تامین سازد.

5- کثیفی کندانسور و کویل‌ های آن

کنداسنور از قطعات مهم در یخچال به شمار است که نام چگالنده را نیز به خود اختصاص داده است. این قطعه حکم مبدل حرارتی را دارد. کثیفی در کندانسور و کویل‌های آن مانع تبادل حرارت می‌شود و باعث این می‌شود که گرما به درستی از یخچال خارج گردد. این قطعه در قسمت پشتی یخچال شما و به شکل لوله‌هایی ریز(به صورت موازی) قابل مشاهده است. بهتر است برای جلوگیری از خرابی آن ماهانه به نظافت آن بپردازید.

علت اتوماتیک نکردن یخچال

در مورد اتوماتیک کردن یخچال در زیر به مطالبی اشاره شده است.

 1. مدت زمانی که یخچال شما نیاز به استراحت دارد به برند و مدل آن دستگاه بستگی دارد.
 2. به طور معمول مقدار زمانی که از یخچال برای عملکرد آن باید انتظار داشته باشیم بین 35 تا 85 درصد از یک روز کامل می‌باشد.
 3. در ساعات دیگر یک شبانه روز، یخچال با اتوماتیک کردن به خود استراحت می‌دهد.
 4. به طور میانگین برای یخچالی که در حال کار است، بهتر است به مدت 30 دقیقه یک بار اتوماتیک کند.
 5. اگر یخچالی قدیمی دارید و عمل اتوماتیک را انجام نمی‌دهد، ممکن است در قسمت جایخی آن، برفک بنشیند.
 6. نقطه مقابل آن اگر مدل یخچال شما جدید است و نمی‌تواند اتوماتیک کند، در بخش بدنه دستگاه شاهد قطرات آب خواهید بود.

نکته: اتوماتیک کردن یخچال این امکان را به دستگاه می‌دهد تا برای لحظات یا حتی ساعاتی استراحت نماید.

در زمانی که موتور یا کمپرسور یخچال به طور مرتب کارکند و با این وجود باعث اختلال در ترموستات، کمپرسور،نشتی سیستم مبرد یا گاز بشود باعث یکسره کار کردن دستگاه می‌شود. البته تشخیص یا عیب یابی این امر کار راحتی نیست و اگر تخصصی در این حیطه نداشته باشید اصلا از آن سر در نمی آورید. پس بهتر است در این گونه مواقع ابتدا آرامش و خون سردی خودتان را حفظ نمایید و سپس با کارشناسان مربوطه تماس حاصل نموده و مشکل را با آن ها در میان بگذارید.

نکته: اگر به تازگی یخچال فریزری خریدای کرده اید و مشاهده می کنید که موتور آن در بازه زمانی 48 ساعته به صورت مکرر در حال کار کردن است، اصلا جای نگرانی نیست چون طی این مدت زمان درون دستگاه خنک سازی می شود و یک امر طبیعی را پیش رو خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:  5 راه برای بهبود عملکرد یخچال وستینگهاوس شما

چه عواملی باعث اتومات نشدن فریزر می شوند؟

در این بخش تصمیم داریم تا برخی از این علت های مهم و اساسی را برایتان شرح بدهیم تا این گونه بدانید که در شرایط مهم و حساس چه کاری انجام بدهید. تمام مطالب در هر بخش مفید می باشند و عمده ترین ان ها به شرح زیر می باشند:

 • در نظر داشته باشید که مبادا این وسیله سرمایشی را در جایی تعبیه کنید که نور خورشید به آن می تابد.
 • فضا و محیط اطرافی که یخچال فریزر در آن قرار دارد، از حالت نرما و طبیعی گرم تر می باشد.
 • از آن جایی که وظیفه این وسیله جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی است، در نتیجه اگر خوراکی داغ یا گرمی را درون آن بگذاریم باعث علت فوق می شود.
 • نباید اجازه بدهید که درب وسیله به ترتیب باز و بسته شود چون این کار کاملا اشتباهی است.

نتیجه گیری

البته این مورد را هم فراموش نکنید که علت یکسره کار کردن یخچال ممکن است به علت نشتی آن و پایین بودن گاز مبرد برای سرد کردن فضای درونی فریزر باشد. تمامی موارد فوق و علت‌ های بیان شده را به خاطر بسپارید و واقف شدید که وسیله برقی شما با هر برندی که باشد در زمان عیب یابی و تعمیر کردن دقت فراوان می خواهد و نباید به اصطلاح بی گدار به آب بزنید. به دلیل وجود مشکلات اقتصادی فراوانی که دامن گیر همه افراد است نباید بدون داشتن آگاهی یا افزایش اطلاعاتتان در این حوزه به تعمیر کردن چنین وسیله مهمی بپردازید. در بخش آخر در موراد مکانیکی و فنی خرابی را به صورت اختصار نام بردیم. نباید این گزینه ها را نیز دست کم گرفت و در مواقع نیاز از کسانی که علم این رشته را دارند باید کمک بگیرید. امیدواریم با مطالعه کامل این مقاله به خوبی دریافته باشید که چرا در برخی از مواقع یخچال به صورت مداوم کار می کند و از طرفی دیگر راه ها کار ها و ترفند های لازم را به شما آموزش دادیم. می توانید برای خواندن مقالات دیگر به صفحه تعمیر تخصصی یخچال وستنیگهاوس مراجعه کنید.

2 دیدگاه ها

 1. هادی ناصری گفت:

  سلام دلیل اینکه هوای یخچال خنک نمیکنه مواد غذایی چیه و چه کاری باید انجام بدیم ممنون میشم راهنماییم کنید ؟

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   علت های زیادی که باعث میشوند یخچال خنک نکنه مثل
   کثیف بودن کویل‌های کندانسور
   کارنکردن فن یخچال
   کارنکرده موتور فن اواپوراتور
   ایراد داشتن رله‌ی استارت

   شما با تماس با شماره 22225007-021 میتوانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید و در صورت نیاز تعمیرکار اعزام میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *