نمایش همه

مهم ترین دلایل یخ زدن کولر گازی

دلیل یخ زدن کولر گازی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای کاربران زیادی پیش آمده، یخ زدن کولر گازی می باشد. هنگامی که متوجه شدید دستگاه شما یخ زده است باید در اسرع وقت اقدام به عیب یابی کنید، اگر به برطرف کردن این مشکل اهمیت ندهید کولر گازیتان به درستی عمل نخواهد کرد و آسیب های بسیار جدی به آن وارد خواهد شد. امروز در این مقاله قصد داریم درباره ی علت یخ زدن کولر گازی صحبت کنیم تا اطلاعات بسیار زیادی بدست آورید و بتوانید با رعایت کردن برخی از نکته ها از بروز این مشکل جلوگیری کنید. تا انتهای مقاله همراه نمایندگی تعمیر کولر گازی وستینگهاوس باشید و مطالب را بسیار موشکافانه بخوانید.

دلیل یخ زدن کولر گازی چیست؟

  • عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی

برخی از کولر گازی ها به گونه ای طراحی شده اند که با گرفتن گرمای محیط باعث کاهش دما می شوند. فن بلوور داخلی یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی می باشد که موظف است هوای گرم را به داخل پنل بکشد و با تماس هوا با کویل های اواپراتور سرد، باعث سرد شدن آن شود. اگر فن بلووربه خاطر کثیف بودن فیلتر های کولر گازی، سوختن موتور فن و… قادر به تخلیه کردن هوای سرد از روی کویل های داخلی (اواپراتور) نباشد، پنل داخلی کم کم یخ خواهد زد.

  • عدم وجود گاز کافی

گاهی اوقات کولر گازی به خاطر مواردی مانند نشتی گاز فریون، جا به جایی دستگاه و… دچار کمبود گاز خواهد شد و گاز کافی نخواهد داشت. اگر کولر گازی شما به اندازه ی کافی گاز نداشته باشد، برای سیکل سرمایش مشکلاتی به وجود خواهد آمد و در نهایت پنل داخلی یا لوله کوچک (لوله رفت) یخ خواهد زد. همچنین مشکلات دیگری مانند آب دادن کولر گازی برایتان رخ خواهد داد. از همین رو هرگاه متوجه شدید که دستگاهتان دچار کمبود گاز شده است، در اسرع وقت اقدام به شارژ کولر گازی کنید.

  • کولر های گازی به گونه ای طراحی شده اند که در یک محدوده دمای خاص کار می کنند.

همواره سعی داشته باشید که از حالت فن کولر گازی در مواقعی که هوای بیرون نسبتا سرد است، استفاده کنید. در اینجور موقعیت ها استفاده ی بیش از حد و پی در پی از حالت سرمایش باعث یخ زدن سیکل و لوله ها خواهد شد. در نتیجه به یاد داشته باشید که به طور منظم در فصل زمستان از حالت فن کولر گازی نیز استفاده نمایید تا از یخ زدن دستگاهتان جلوگیری کنید.

  • معیوب شدن دستگاه

گاهی اوقات به خاطر دلایل متفاوتی قطعات داخل دستگاه مانند ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی، برد فرماند، سنسور بیرونی، شیر برقی و… معیوب خواهند شد. با خراب شدن این گونه قطعات عملکرد کولر گازی دچار اختلال خواهد شد و دستگاه یخ خواهد زد. برای برطرف کردن مشکل باید از یک تکنسین ماهر یا یک تعمیرکار کاربلد کمک بگیرید زیرا اگر دانش و تخصص فنی نداشته باشید نه تنها مشکل را حل نخواهید کرد بلکه ممکن است به دستگاه آسیب های جدی تری نیز وارد کنید.

  • مسدود شدن لوله های کولر گازی یا قطعات داخلی دستگاه

به مرور زمان احتمال گرفتگی قطعاتی ماننده لوله مویی، شیر برقی، لوله های ارتباطی و… وجود دارد. با مسدود شدن این قطعات درصد یخ زدن کولر گازی افزایش خواهد یافت.

نحوه ی برطرف کردن مشکل یخ زدن گولر گازی

  1.  فیلتر هوای کولر گازی را تعویض نمایید.
  2. کویل اواپراتور دستگاه را به طور منظم بررسی و تمیز کنید.
  3. جریان هوای داخل کولر گازی را چک کنید تا مطمئن شوید که بسته نشده است.
  4. فن بلوور را بررسی کنید.
  5. در فصل زمستان یا در روز هایی که هوای محیط نسبتا سرد است از حالت فن کولر گازی استفاده نمایید.

سخن پایانی

امروز در این مقاله برایتان به طور کامل درباره ی علت یخ زدن کولر گازی توضیح دادیم و قطعا با خواندن مطالب، اطلاعات مورد نیاز را بدست آوردید. با رعایت کردن نکاتی که بیان کردیم می توانید از بروز این مشکل برای دستگاهتان جلوگیری کنید. قطعا اکنون با نحوه ی برطرف کردن مشکل یخ زدن نیز آشنا هستید و می توانید در اسرع وقت اقدام به عیب یابی کنید. لازم به ذکر است که اگر دانش و تخصص فنی لازم را ندارید حتما از یک فرد متخصص یا یک تکنسین ماهر در نمایندگی وستینگهاوس کمک بگیرید و خودسرانه هیچ کاری را انجام ندهید تا از بروز آسیب های جدی تر برای دستگاهتان پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *