نمایش همه

دلایل مهم سوختن کمپرسور یخچال چیست؟

دلایل مهم کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یا موتور یخچال به عنوان قلب و سیستم‌عامل مرکزی یخچال‌ها به شمار می‌آید که خرابی آن می‌تواند باعث متوقف شدن عملکرد صحیح یخچال شود. این روزها کمپرسورها مدرن‌تر از گذشته‌ها شده‌اند و می‌توانند کارایی بهتر از قبل داشته باشند، اما این به معنای خراب نشدن آن‌ها در طول زمان نیست. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث بروز مشکل در موتور یخچال شما شود. خراب شدن کمپرسور نه تنها می‌تواند موجب دردسرهای زیادی شود، نه می‌خواهد هزینه‌های زیادی را نیز بر شما تحمیل کند. از خراب شدن مواد غذایی گرفته تا هزینه تعمیر و تعویض این قطعه از یخچال، هر کدام می‌تواند معایب خراب شدن موتور یخچال باشد. اگر به موقع تشخیص دهید که موتور یخچال در شرف سوختن است شاید بتوانید بخشی از این هزینه‌ها را جبران کنید و یا از آسیب‌دیدگی بیشتر یخچال جلوگیری کنید. همچنین جهت مطالعه مقالات بیشتر می‌توانید به بخش نمایندگی تعمیرات وستینگهاوس مراجعه فرمایید.

علائم سوختن کمپرسور

علائم بسیاری در سوختن کمپرسور یخچال دخیل هستند، که میتوتند موجب مشکلات جبران ناپذیری برای دستگاه منزل شما بشود در اینجا چند نمونه از آنها را برای شما عزیزان نام می‌بریم.

1- سروصدای زیاد

صدای موتور یخچال در حالت عادی بسیار ملایم است. اگرچه بعضی از کمپرسورها صدای بلندتری نسبت به دیگر نمونه‌ها دارند، اما در زمانی که درجه حرارت یخچال بالاتر از حد معین شود، باعث می‌شود موتور کمپرسور یخچال بیش از اندازه نیاز کار کند تا درون یخچال را خنک کند، در نتیجه صدای کمپرسور بلندتر می‌شود. در حالت عادی صدای بلند به صورت کم نمی‌تواند نشانه خراب شدن یا آسیب‌دیدگی کمپرسور باشد، اما سروصدای زیاد و طولانی اغلب نشان‌دهنده مشکل در کمپرسور خواهد بود. بلبرینگ‌های موجود در کمپرسور زمانی که دچار آسیب‌دیدگی شوند، معمولا با ایجاد سر و صدا نشانه‌های مشکل در خود را بروز می‌دهند؛ بنابراین اگر متوجه شدید که یخچال شما به صورت دائمی در حال روشن خاموش شدن است یا صدای بیش از اندازه بلند و گوش خراش دارد، بهتر است هر چه زودتر آن را عیب‌یابی کنید، زیرا می‌تواند نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی کمپرسور باشد. صداهای دیگری که ممکن است از موتور یخچال به گوش برسد صدای وزوز، خش‌خش یا کلیک کمپرسور است. دلایل بی‌شماری برای ایجاد چنین صداهایی وجود دارد، بنابراین اگر آشنایی چندانی با علل این صداها ندارید، حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.

2- کمپرسور بیش از اندازه داغ است

همان‌طور که گفتیم کمپرسور قلب یخچال است. این قلب باید به طور مداوم کار کند تا یخچال بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد، بنابراین طبیعی است که موتور یخچال کمی گرم باشد و یا در نزدیکی آن احساس گرمای کمی کنید. اگر متوجه گرمای بیش از حد پشت و موتور یخچال شدید، به هیچ عنوان نباید نسبت به بررسی و عیب‌یابی یخچال درنگ کنید، حتی اگر مشکل از کمپرسور نباشد. اگر احساس می‌کنید که موتور یخچال هنوز سالم است و عیب دیگری در یخچال وجود دارد که می‌تواند باعث گرم شدن کمپرسور شود، هر چه زودتر آن را عیب‌یابی کنید تا از آسیب دیدن موتور یخچال هم جلوگیری کنید. از طرف دیگر عملکرد بیش از حد کمپرسور و گرم شدن آن می‌تواند باعث افزایش مصرف برق و بالا رفتن هزینه‌ها شود.

کمپرسور خیلی داغ است

3- از یخچال آب نشت می‌کند

یکی دیگر از علائم خراب شدن و آسیب‌دیدگی کمپرسور نشت آب از یخچال و خیس بودن زیر یخچال است. اگر به هر دلیلی متوجه آب روی زمین یا درون قفسه‌ها شدید، هرچه زودتر باید با یک تعمیرگاه حرفه‌ای یخچال تماس بگیرید تا یخچال را عیب‌یابی کند.

4- فریزر بیش از حد معمول یخ می‌زند

اگر به‌تازگی متوجه شده‌اید که یخ درون فریزر شما در حال زیاد شدن است، ممکن است علت آن مشکل آسیب‌دیدگی کمپرسور باشد. برای بررسی چند روز وقت بگذارید و مشکل فریزر را بررسی کنید. در مواقعی با آف کردن یخچال مشکل برطرف می‌شود، اما در بیشتر مواقع پس از ذوب شدن یخ‌ها زمانی که یخچال را دوباره روشن می‌کنید، نشانه‌هایی از تجمع یخ را می‌بینید که می‌تواند نشانه خراب بودن کمپرسور باشد.

 5- مواد غذایی به سرعت خراب می‌شود

احتمالا همه ما با این صحنه مواجه شده‌ایم که مواد غذایی درون یخچال در حال خراب شدن باشند، برای مثال گوشت‌های منجمد در حال ذوب شدن هستند یا بعضی از مواد غذایی مثل میوه‌، نان یا رب گوجه کپک زده است. این مشکل می‌تواند ناشی از تغییرات دمای درون یخچال باشد. البته به صورت مستقیم به معنای خرابی کمپرسور نیست؛ بنابراین در وهله اول اگر چنین مواردی را مشاهده کردید باید علت کاهش دما یخچال را بررسی کنید، شاید در این بین متوجه خرابی کمپرسور شدید.

6- موتور به شکل مداوم کار می‌کند

یکی دیگر از علائم خرابی کمپرسور، کار کردن مداوم آن است که علت آن می‌تواند مشکل در شیرهای کمپرسور باشد.

7- مدار یخچال فریزر به شکل مداوم قطع می‌شود

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی کمپرسور مشکل در قطع کننده مدار یخچال است که به طور مداوم هنگام راه‌اندازی آن این مشکل به وجود می‌آید. با افزایش سن کمپرسور، رسیدن به عملکرد معمول مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. در مواقعی فرسودگی کمپرسور می‌تواند باعث قطع پشت سر هم قطع کننده مدار شود که سوختن کمپرسور را در پی خواهد داشت.

8- یخچال به اندازه کافی خنک نیست

آیا وقتی درب یخچال خود را باز می‌کنید، احساس سرما نمی‌کنید؟ دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند دمای یخچال به اندازه کافی خنک نباشد. یکی از این دلایل می‌تواند خراب شدن مهر و موم دور درب یخچال دانست؛ اما به طور کلی اگر این مشکل را در چند روز متوالی مشاهده کردید، در مواقعی می‌توانید علت را در کمپرسور جستجو کنید.

اشکال در اتصالات و روشن نشدن موتور یخچال فریزر

در بعضی مواقع مشکل در آن حدی که شما فکر می کنید، نیست و حل مشکل شما راحت‌تر صورت می‌گیرد. اغلبا مشکلاتی که برای لوازم برقی رخ می‌دهد مثل یخچال فریزر، ممکن است به واسطه اتصالات نادرست آن باشد. پیش از خبر کردن سرویسکار ابتدا موارد زیر را بررسی نمایید.

 • انرژی لازم برای شروع کار یخچال فریزر به وسیله منبع تغذیه تامین می‌گردد.
 • پریزی که یخچال به آن وصل می‌باشد برق دارد.
 • بررسی کنید که سیم رابط دستگاه مشکلی نداشته باشد.
 • و اینکه اگر از محافظ استفاده می‌نمایید، برای اطمینان از کارکرد آن یخچال‌تان را به برق مستقیم وصل نمایید.
اشکال در اتصالات و روشن نشدن موتور یخچال فریزر

دلیل سوختن کمپرسور یخچال

موارد بسیاری هستند که امکان دارد در آخر باعث سوختن کمپرسور یخچال شما شوند. ولی از مهم‌ترین علل آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • یخچال به صورت مداوم روشن بماند به دلیل کمبود در فضای پشتی یخچال که سبب گرم شدن درون یخچال می‌شود.
 • سوختن اپراتور یخچال به علت باز ماندن در یخچال به مدت طولانی، اختلالاتی که در دیفراست وجود دارند و تراز نبودن دستگاه.
 • مشکل در اتصالات برق
 • دمای یخچال به صورت درست تنظیم نشده باشد.
 • فن کمپرسور دچار خرابی شده باشد.
 • دفع گرما به وسیله کندانسور صورت نگیرد به علت گرد و غبار‌هایی که در آن وجود دارد.
 • و غیره.
بیشتر بخوانید:  علت نوسان دما یخچال وستینگهاوس و نحوه رفع آن

چگونه متوجه نیم سوز شدن موتور یخچال بشویم؟

اگر یخچال‌تان توسط عملکرد یکسره دمای داخلی خود را پایین نگه می‌دارد یا در شروع کار صداهای عجیبی می‌دهد، این احتمال وجود دارد که موتور دستگاه‌تان نیم سوز شده باشد. در این زمان بهترین کار این است که سریعا با متخصصی زبده برای تعمیر یخچال وستینگهاوس تماس حاصل فرمایید.

چگونه متوجه نیم سوز شدن موتور یخچال بشویم؟

نکته: موقع بررسی اتصالات، برای جلوگیری از هر اتفاق ناگواری مثل برق گرفتگی، تمام نکات ایمنی را رعایت فرمایید.
نکته: اگر کمپرسور نیم‌سوز شده باشد، دستگاه انرژی بسیاری مصرف می‌کند.

چگونه بفهمیم کمپرسور یخچال سوخته است؟

تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال عملی سخت و پر هزینه می‌باشد. بهتر است برای اطمینان از خرابی موتور آن را تست نمایید. برای این کار روش‌های بسیاری وجود دارد، که در ادامه به ذکر آنها می‌پردازیم.

 • تست فیزیکی کمپرسور یخچال
 • تست موتور یخچال از راه برق مستقیم
 • تست کمپرسور یخچال به وسیله اهم متر
 • تست جریان موتور دستگاه
 • تست موتور یخچال فریزر توسط خازن
 • و غیره

طریقه تست کمپرسور یخچال با خازن

از روش‌های حل مشکلات متداول می‌توان به راه اندازی دوباره یخچال اشاره نمود. در همه یخچال فریزر‌ها شما با کشیدن دستگاه از برق به صورت موقت، می‌توانید یخچال را ریست نمایید. امکان دارد اگر به کمپرسور یخچال بار اضافی که در خازن‌ها وجود دارد را وارد نمایید، دستگاه به راحتی کار خود را انجام ندهد.

طریقه تست کمپرسور یخچال با برق مستقیم

از راه‌های تست سوختن موتور یخچال، بررسی کمپرسور به وسیله برق مستقیم اتفاق می‌افتد. برای چک کردن موتور با برق مستقیم، مراحل ذکر شده را انجام دهید.

 • رله  اورلود( محافظ جریان در کمپرسور) موتور را خارج کنید.
 • برروی این رله حروف متنوعی می‌باشد.
 • دو سر سیم برق را لخت نمایید و یک سر آن را به حرف C و سر دیگر را به R متصل نمایید.
 • در وحله بعدی با کمک گرفتن از یک پیچ گوشتی، R را به S وصل کنید.
 • اگر با مراحل بالا پیش رفتید و کمپرسور کار خود را آغاز نمود، اشکالی در موتور نمی‌باشد. اگر برعکس این اتفاق افتاد، باید سریعا با سرویسکاری مجرب در زمینه یخچال فریزر تماس حاصل فرمایید تا مشکل شما حل گردد.

تعمیر کمپرسور سوخته یخچال

بیشتر مردم با آگاهی از قیمت بالایی که کمپرسور یخچال فریزر داراست، دنبال راه و روشی برای تعمیر موتور هستند. اما سوالی که برای بسیاری از شما پیش آمده است این است که آیا موتور سوخته تعمیر می‌شود یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله، تعمیر کمپرسور در وضعیتی که سوخته باشد، ممکن است؛ ولی پیش از آن باید به مواردی که در ادامه به شما گفته می‌شود، دقت نمایید.

 • کمپرسور یخچال به طور میانگین اگر استفاده صحیحی از آن داشته باشید، 10 تا 15 سال عمر مفید دارد، پس خرابی در این وسیله پس از این مدت انتظار می‌رود.
 • تعمیر موتور یخچال فریزر الزاما باید توسط کارشناسان ویا افرادی که تجربه بالایی در زمینه سرویس لوازم خانگی دارند صورت بگیرد، مثل شرکت وستینگهاوس که خدمات خود را به صورت اصولی انجام می‌دهد.
 • با اینکه هزینه‌ای که باید برای سرویس کمپرسور بپردازید به مراتب پایین‌تر از سفارش یک موتور نو می‌باشد، باید ملاحظه این را بکنید که امکان دارد که باز هم برای این قطعه مشکلی پیش آید.
 • این نکته را نیز در نظر داشته باشید که باز کردن موتور یخچال به وسیله دستگاه‌هایی مخصوص انجام می‌گیرد.
 • در بعضی مواقع هزینه‌ای که برای سرویس و ایاب و ذهاب متخصص می‌پردازید، شاید به نظر شما به صرفه‌تر آید؛ ولی اگر دید شما بلند مدت باشد مطمعنا خرید کمپرسوری جدید برای یخچال‌تان اقتصادی‌تر از تعمیر آن خواهد بود.
تعمیر موتور سوخته یخچال

راهکار‌هایی برای افزایش طول عمر موتور

برای جلوگیری از سوختن موتور یخچال، برای شما راهکار‌هایی را در ادامه ذکر می‌کنیم که با مطالعه و عمل به آن می‌توانید سلامت کمپرسور دستگاه خود را تامین نمایید. با ما همراه باشید

 1. نسبت به پاکیزگی کندانسور یخچال فریزر کوشا باشید.
 2. اطمینان حاصل کنید که نشت گازی از طرف یخچال صورت نگرفته است.
 3. مطمعن شوید که در یخچال فریزر به درستی بسته شده است.
 4. کارکرد درست اوپراتور را بررسی نمایید و مطمعن شوید که به درستی کار خود را انجام می‌دهد.
 5. اطمینان حاصل کنید که شی خارجی یا اختلالی در یخچال‌تان وجود ندارد.
 6. در زمان اتصال یخچال به برق از یک محافظ با کیفیت استفاده نمایید.
 7. مطمعن شوید دستگاه به صورت درست نصب و راه اندازی شده باشد و حتما این را در نظر داشته باشید که بین یخچال و دیوار فاصله‌ای 7 الی 8 سانتی متری بیاندازید.

نکته: نگهداری اصولی از وسایل خانگی که مصرف زیادی دارند، سبب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

نتیجه گیری

یخچال یکی از وسیله‌های مورد نیاز برای هر خانه‌ای می باشد، پس بهتر است در مراقبت از آن کوشا باشیم. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا به شما عزیزان یاد بدهیم که در مواجهه با مشکل سوختن یا نیم سوز شدن کمپرسور یخچال بهتر است چه عملی را انجام دهید؛ امیدوارم که با مطالعه این مقاله توانسته باشید چیزی بیاموزید و جهت رفع مشکل خود از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *