نمایش همه

۱۰ علت خنک نشدن یخچال‌ وستینگهاوس

علت خنک نکردن یخچال

همانطور که میندانید دمای یخچال اگر به صورت ااستاندارد نباشد میتواند به مواد غذایی شما اسیب بزند. اما در این میان به یک موضوعی برمیخوریم که باید در زمستان دمای یخچال را پایین تر بیاوریم و در تابستان بالا. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید وقتی همه چیز از همه طرف اوکی است چرا یخچال شما هنوز هم سرد نمیکند؟

با ما همراه باشید تادلایل افتادن این اتفاق را برای شما مرحله به مرحله بیاموزیم:

دلایل سرد نشدن یخچال

دلایل مختلفی را در زمان تعمیر یخچال وستینگهاوس باید در نظر گرفت. موارد زیر معمولا شایع‌ترین دلایل عدم خنک‌کنندگی یخچال‌ها هستند:

دلیل 1: کویل‌های کندانسور کثیف هستند

کویل‌های کندانسور معمولا در زیر یخچال وستینگهاوس قرار دارند. آنها گرمای یخچال را که از درون آنها عبور می‌کند خنک می‌کنند. اگر کویل‌های کندانسور کثیف باشند، نمی‌توانند گرما را به طور موثر از بین ببرند.

با کثیف شدن این کویل‌ها، کارآیی یخچال هم کمتر می‌شود و نمی تواند دمای مناسب را حفظ کند بنابراین برای خنک نگه داشتن محفظه داخلی باید سخت‌تر کار کند. کویل کندانسور را بررسی کنید و اگر کثیف هستند، آنها را تمیز کنید.

دلیل 2: موتور فن کندانسور-اگر فن یخچال کار نکند

اگر فن یخچال کار نکند

موتور فن کندانسور، هوا را وارد کویل کندانسور و کمپرسور می‌کند. اگر فن یخچال کار نکند، یخچال هم خنک نخواهد شد و سرما سازی توسط یخچال به درستی انجام نخواهد شد. فن به بیان دیگر سیستم تنفس یخچال می باشد که انواع مختلفی هم دارد مثل فن داخلی که وظیفه اش تبدیل هوای گرم به هوای سرد داخل یخچال است و یا فن کمپرسور که پشت یخچال و در کنار موتور یخچال قرار دارد و وظیفه اش خنک سازی موتور می باشد.

فن قسمت بسیار مهمی در یخچال است و اگر فن یخچال کار نکند باید فریزر را بررسی کنید که صداهای ناهنجار به گوش می رسد یا نه؟

در صورتی که از سمت فریزر صداهایی می آید حتما باید فن یخچال را عیب یابی نمایید. همان طور که میدانید وظیفه فن یخچال ایجاد سرما و گردش هوای داخل یخچال می باشد  برای اینکه متوجه شویم آیا فن موتور مشکل دارد یا نه، ابتدا تیغه فن بررسی کنید که چیزی مانع حرکت آن نشده باشد. بعد سعی کنید تیغه موتور فن را با دست بچرخانید.

اگر سالهاست که از یخچالتان استفاده می کنید و سرویس های دوره ای آن را هم پشت گوش انداخته اید باید بدانید که فن یخچال بر اثر فرسودگی و استفاده ی بیش از حد هم نیاز به سرویس و تعمیر دارد و این می تواند دلیل صداهای غیر طبیعی یخچال باشد. همچنین برای جلوگیری از صدمات ناشی از نوسانات برق به فن بهتر است از محافظ برق استفاده نمایید زیرا نوسانات برقی باعث آسیب به فن خواهد شد.

نکته دیگر اینکه اگر سرویس های دوره ای یخچال خود را مرتب انجام نمی دهید لااقل هر چند وقت یک بار فن را تمیز کنید تا گرد و غبار آسیبی به آن نزند. برای تست سالم بودن فن می توانید یخچال را خاموش کنید و برق آن را قطع کنید سپس ولتاژ 220 ولت به فن وصل کنید اگر فن کار کند نشان دهنده این است که برق به فن می رسد اما اگر فن کار نکند علامت خرابی آن است و باید تعمیر یا تعویض شود. بهتر است این کار را به تعمیرکار ماهر و متخصص بسپرید و خودتان اقدام نکنید زیرا نیاز به تخصص و مهارت دارد.

اگر تیغه‌ها آزادانه نچرخیدند، موتور فن کندانسور را عوض کنید. اگر هیچ مانعی وجود نداشت و تیغه‌های فن آزادانه می‌چرخیدند، با یک مولتی‌متر موتور را چک کنید؛ اگر اتصالی وجود نداشت، آن را عوض کنید.

دلیل ۳: موتور فن اواپوراتور (تبخیرکننده)

موتور فن اواپوراتور، هوا را وارد کویل‌های (خنک‌کننده‌ی) اواپوراتور می‌کند و آن را در سرتاسر یخچال و فریزر به گردش درمی‌آورد. برخی از یخچال‌ها بیش از یک موتور فن اواپوراتور دارند. اپراتور، در یخچال‌هایی که تنها یک اواپوراتور دارند، در محفظه‌ی فریزر واقع شده است.

اگر اواپوراتور کار نکند، نمی تواند هوای سرد را داخل محفظه یخچال وستینگهاوس به گردش درآورد. اگر این اتفاق بیفتد، فریزر ممکن است سرد باشد، اما یخچال خنک نمی‌شود. برای اینکه متوجه شویم آیا فن موتور مشکل دارد یا نه، سعی کنید تیغه موتور فن را با دست بچرخانید.

اگر تیغه‌ها آزادانه نچرخیدند، موتور فن را عوض کنید. علاوه بر این، اگر موتور به طرز غیر معمولی صدا می‌کند هم باید آن را عوض کنید. در نهایت، اگر موتور کلا کار نمی‌کند، با یک مولتی‌متر سیم‌پیچ موتور را امتحان کنید؛ اگر در سیم‌پیچ اتصالی وجود نداشت، موتور فن اواپوراتور را عوض کنید.

دلیل ۴: رله‌ی استارت

رله‌ی استارت همراه با سیم‌پیچ استارت عمل می‌کند تا کمپرسور شروع به کار کند. اگر رله استارت مشکل داشته باشد، کمپرسور ممکن است گاهی‌اوقات و یا اصلا شروع به کار نکند. در نتیجه یخچال به اندازه کافی خنک نخواهد شد. برای تعیین اینکه متوجه شویم آیا رله استارت مشکل دارد یا نه، با استفاده از یک مولتی‌متر باید امتحان کنید و ببینید آیا بین سوکت‌های ران (Run) و استارت اتصال برقرار هست یا خیر.

اگر رله استارت بین سوکت‌های ران و استارت اتصال ندارد، آن را عوض کنید. علاوه بر این اگر رله استارت بوی سوختگی می‌دهند نیز آن را عوض کنید.

مطالعه بیشتر: کار نکردن آبسرد یخچال وستینگهاوس

دلیل ۵: ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به موتور کمپرسور، موتور اواپوراتور و موتور فن کندانسور (در صورت لزوم) هدایت می‌کند. اگر ترموستات کنترل دما به درستی کار نکند، ممکن است مانع از عملکرد سیستم مبرد شود. برای اینکه متوجه شویم آیا مشکل از ترموستات است یا نه، ترموستات را از کم‌ترین به بیشترین دما بچرخانید و گوش کنید تا یک صدای کلیک‌مانند بشنوید.

ترموستات کنترل دمای یخچال

اگر این صدا را شنیدید، احتمالا ترموستات مشکلی ندارد. اما اگر صدای کلیک را نشنیدید، با یک مولتی‌متر ترموستات را امتحان کنید. اگر ترموستات کنترل دما در هیچ‌کدام از تنطیمات دما اتصال نداشت، آن را عوض کنید.

دلیل ۶: خازن استارت

خازن استارت، قدرت کمپرسور در هنگام استارت را فراهم می‌کند. اگر خازن استارت کار نکند، کمپرسور هم استارت نمی‌خورد. در نتیجه یخچال وستینگهاوس هم خنک نخواهد شد. برای اینکه ببینیم آیا خازن استارت خراب است یا نه، آن را با یک مولتی‌متر امتحان کنید. اگر خازن استارت مشکل داشت، آن را عوض کنید.

دلیل ۷: ترمیستور (مقاومت نوری)

ترمیستور دمای یخچال را کنترل کرده و آن را برای نمایش به صفحه کنترل می‌فرستد. صفحه کنترل بر این اساس، قدرت فن کمپرسور و اواپوراتور را تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور خراب باشد، فن کمپرسور و اواپوراتور ممکن است در صورت لزوم کار نکنند. در نتیجه یخچال به اندازه کافی خنک نخواهد شد.

ترمیستور (مقاومت نوری)

برای اینکه متوجه شوید ترمیستور خراب است یا نه، آن را با یک مولتی‌متر آزمایش کنید. مقاومت ترمیستور باید با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییر نکند یا اتصالی نداست، ترمیستور را عوض کنید.

دلیل ۸: صفحه کنترل دما

صفحه کنترل دما، ولتاژ کمپرسور و موتور فن می‌فرستد. اگر صفحه کنترل دما مشکل داشته باشد، ولتاژ به سیستم خنک‌کننده ارسال نخواهد شد. با این حال، این اتفاقی که همیشه و معمولا بیفتد.

صفحه‌های کنترل گاهی‌اوقات تشخیص می‌دهند، بنابراین قبل از تعویض کنترل پنل، ابتدا همه قسمت‌های آن را که ممکن است معمولا خراب شوند امتحان کنید. اگر هیچ کدام از آنها مشکلی نداشتند، آن‌موقع می‌توانید صفحه کنترل را عوض کنید.

دلیل ۹: کمپرسور

کمپرسور موتوری است که هوای سرد را فشرده کرده و از طریق کویل‌های کندانسور و اواپوراتور به گردش در می‌آورد. اگر کمپرسور کار نکند، یخچال وستینگهاوس خنک نمی‌شود. با این حال، این مورد خیلی اتفاق شایعی نیست.

کمپرسور یخچال

قبل از تعویض کمپرسور، ابتدا همه قسمت‌های آن را که ممکن است معمولا خراب شوند بررسی کنید. اگر تمام اجزا به درستی کار می‌کنند، با استفاده از یک مولتی‌متر، کمپرسور را برای بررسی اتصال امتحان کنید. اگر کمپرسور اتصال نداشت، آن را عوض کنید.

دلیل ۱۰: صفحه‌ی کنترل اصلی

گاهی‌اوقات ممکن است مشکل از صفحه کنترل اصلی باشد؛ با این حال خیلی معمول نیست. قبل از تعویض کنترل اصلی، تمام قسمت‌های دیگری که ممکن است خراب شوند را امتحان کنید. اگر هیچ یک از آنها مشکلی نداشتند آنوقت می توانید کنترل اصلی را عوض کنید.

با تماس با نمایندگی وستینگهاوس از بهترین خدمات ممکن در زمینه  تعمیر برد یخچال فریزر  یا تعمیر ساید وستینگهاوس بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *