نمایش همه

اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم؟ شستن ظروف با آب گرم بهتر است یا سرد؟

اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم؟ شستن ظروف با آب گرم بهتر است یا سرد؟

اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم شاید همچنان برای بسیاری از کاربران پر و پا قرص این دستگاه موضوعی مبهم باشد و اطلاعات جامع و کاملی نیز از این مورد نداشته باشند.

برخی از سوالاتی که ممکن است ذهن کاربران انواع ماشین ظرفشویی را درگیر کند این است که “شستن ظروف با آب گرم بهتر است یا آب سرد؟” ، “آیا ماشین ظرفشویی خودش آب را گرم می کند؟” ، “چطور می توان ماشین ظرفشویی را به آب گرم وصل کرد؟” و …

در این مقاله قصد داریم در مورد 0 تا 100 این موضوع صحبت کنیم. پس با این مقاله از تعمیر تخصصی ظرفشویی وستینگهاوس همراه باشید.

اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم باعث آسیب به آن می شود؟

اولین چیزی که باید در این مورد به آن توجه کنید این است که ماشین ظرفشویی با استفاده از سیستم داخلی(المنت)، می تواند آب را گاهی اوقات حتی تا 85 درجه نیز گرم کند. به همین علت نیازی نیست که به آب گرم وصل شود. اما برخی افراد عقیده دارند که اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم باعث کاهش مصرف انرژی، افزایش کارایی، بهینه کردن کارکرد ظرفشویی و تمیزتر شدن ظروف قرار داده شده در آن می گردد. استفاده از آب گرم در ظرفشویی باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود؛ اگر شما دستگاه را به آب گرم وصل کنید می توانید مقدار پول کمتری را باید برای قبض پرداخت نمایید. با این حال نمی توان حتمی گفت به کار بردن آب داغ در فرایند شست و شو کار بسیار خوبی است به دلیل اینکه علاوه بر فایده، معایبی دارد که در پاراگراف بعدی توضیح خواهیم داد.

پس چقدر این عقیده صحیح است؟ شاید این موضوع به ظاهر منطقی بیاید اما در ادامه می خواهیم معایب وصل کردن ظرفشویی به شیر آب گرم را به طور کامل و تخصصی تشریح کنیم.

رسوب گرفتن اجزای داخلی دستگاه

اولین ایراد استفاده از آب گرم برای شست ظروف در ماشین ظرفشویی، رسوب گرفتن اجزای داخلی دستگاه است.

میدانید که آب گرم با گذشتن از آبگرمکن نسبت به آب سرد دارای املاح و رسوب بیشتری است. پس با گذشت زمان طولانی رسوب وارد اجزای داخلی دستگاه شده و روی قطعات داخلی جمع می شود. این روند به مرور باعث آسیب و درست کار نکردن ماشین ظرفشویی شما خواهد شد.

بنابراین شما می توانید کمتر از آب گرم استفاده کنید اما در صورتی که تصمیم دارید به طور مستمر برای شستن ظرف هایتان از آب با دمای بالا استفاده کنید، دستگاه را هر چند وقت یک بار با استفاده از جرم گیر های مخصوص شستشو داده تا از رسوب کردن قطعات داخلی جلوگیری نمایید.

عدم توانایی انتخاب برخی برنامه های شستشو

دومین مورد از لیست معایب وصل کردن ماشین ظرفشویی به شیر آب گرم، عدم توانایی انتخاب برخی برنامه های شستشو(مانند آبگیری های کوتاه مدت با آب سرد) است.

به عنوان مثال بسیاری از افراد ممکن است گاهی اوقات برای شستشوی هرچه بهتر میوه یا سبزی از ماشین ظرفشویی استفاده کنند. اگر دستگاه به شیر آب گرم وصل شده باشد و فقط آب گرم وارد آن شود، دیگر نمی توانید از این قابلیت مفید ظرفشویی استفاده کنید.(چون آب گرم باعث خراب شدن میوه ها و سلامت شما میشوند)

اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم باعث آسیب به آن می شود؟

اتصال ظرفشویی به آب گرم علتی برای آسیب و کاهش عمر مفید اجزای داخلی دستگاه

اگر دستگاه را به آب گرم وصل کنید و میزان آب ورودی به دستگاه بیش از 50 درجه باشد علاوه بر اینکه به خود دستگاه، شیر برقی و ورودی آن آسیب وارد می شود امکان خراب شدن ظرف هایتان نیز وجود دارد. پس بهتر است ظرفشویی را به آب سرد وصل نمایید و گرم کردن آب را بر عهده ی المنت بگذارید. شاید مصرف برق بالاتر برود اما از بروز مشکلات بیشتر و جدی تر جلوگیری خواهید کرد.

چروک شده شلنگ های انتقال آب به ماشین ظرفشویی، پیچ خوردگی شلنگ ها(به دلیل نرم شدن آنها بر اثر عبور آب گرم)، خرابی شیر برقی و … می تواند از قطعاتی باشد که در دراز مدت به طور مستقیم در تماس با آب گرم صدمه ببینند.

تغییر شکل ظروف با اتصال شیر ماشین ظرفشویی به آب گرم

دلیل سوم برای عدم اتصال شیر ماشین ظرفشویی به آب گرم، تغییر شکل ظروف حساس به دماست.

آب گرم میتواند به ظروف پلاستیکی آسیب بزند؛ همانطور که میدانید هر یک از ظروف با جنس های مختلف نیاز به دمای آب خاص خود را دارند تا به درستی شسته شوند. پس در صورتی که شما ماشین ظرفشویی خود را به آب گرم متصل کنید میتواند ظروف شما را خراب کند و دیگر آن حالت قبل را نداشته باشند.

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما به آب گرم متصل شده، بهتر است ظروف پلاستیکی(ظرف های حساس به دما) را با دست بشویید و از ظرفشویی برای شستن آنها استفاده نکنید.

از بین رفتن نقش و نگار ظروف با آب گرم

یکی از مواردی که می تواند شما را از اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم منصرف کند، از بین رفتن نقش و نگار ظروف شما است. 

ظروف چینی برای جذابیت و زیبایی روی خود یک سری نقش و نگار زیبا دارند که با گذر زمان امکان دارد کمرنگ شوند. همانطور که میدانید این نقش ها با رنگ طراحی شده اند و زمانی که شما آن را داخل دستگاه ماشین ظرفشویی با دما آب بالا می گذارید، باعث می شود این طراحی ها زود تر توسط آب گرم از بین بروند و زیبایی ظروف شما را بهم بزند.

پس می توان گفت برای مراقبت بهتر از ظروف خود و افزایش عمر مفید آن ها بهتر است با آب سرد شسته شوند.

کدر شدن ظروف کریستال

همانطور که در بالا گفته شد آب گرم دارای املاح و سختی بیشتری نسبت به آب سرد است و این املاح و رسوبات می تواند ظروف شیشه ای و کریستال شما را کدر کنند؛ هرچند که میتوانید با نمک مخصوص ظروف(یا شوینده های مخصوص و قوی تر) این مورد را تا حد زیاد برطرف کنید اما باز هم به اندازه کافی تاثیر گذار نیست.

در واقع وجود بیش از اندازه املاح و رسوبات در چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی می تواند شفافیت ظروف حساسی مانند ظروف شیشه ای و کریستالی را از بین برده و لایه ای مات روی آن ها ایجاد کنند.

مزایای اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم چیست؟

مزایای اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم چیست؟

بعد از صحبت در مورد معایب استفاده از آب گرم در طول روند شستشوی ماشین ظرفشویی، وقت آن رسیده است که در مورد مزایای اتصال ماشین به آب گرم نیز صحبت کنیم.

همانطور که گفتیم، ماشین ظرفشویی برای گرم کردن آب، رساندن دمای آن به مقدار تنظیم شده توسط کاربر و در نتیجه شروع برنامه شستشو، با استفاده از المنت آب را گرم می کند.

این فرایند می تواند به مصرف بیش از اندازه برق منجر شود:

  • مصرف برق شما زیاد شده و قبض برق پربارتری خواهید داشت!
  • بهتر است در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

پس می توان گفت اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم از این موارد جلوگیری خواهد کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد مورد نیاز برای اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم را بیان کنیم. این موضوع مانند تمام موارد دیگری که در مراقبت، نگهداری و استفاده درست از لوازم خانگی باید رعایت کنید، می تواند یکی از مهمترین آن ها باشد؛ همچنین مزایا و معایب وصل کردن شیر ظرفشویی به آب گرم نیز بیان کردیم تا هر چه بهتر بتوانید تصمیم خود را بگیرید.

فقط یک چیز: اگر استفاده از آب گرم در ماشین ظرفشویی و اتصال آن به آب گرم مفید بود، تمام سازندگان ماشین های ظرفشویی عدم انجام این کار را توصیه نمی کردند!

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت سوال در این مورد یا موارد دیگر و یا ثبت درخواست تعمیر ظرفشویی خود بهتر است با نمایندگی رسمی تعمیر ظرفشویی وستینگهاوس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *